„Nech sa už skončí to, že keď potrebujete niečo urýchlene riešiť, v dôsledku komplikovaného verejného obstarávania s tým môžete začať po roku a pol," uviedol pred primátormi a starostami, ktorí zastupovali mestá a obce, členov ZMOS.
Podľa svojich slov plne podporuje aktivity predsedu ÚVO Miroslava Hliváka a tendenciu razantných zmien v zákone o verejnom obstarávaní. „Nech sú tie zmeny aj také, že sa možno nebudú páčiť tretiemu sektoru,“ povedal Pellegrini.
„No nie je možné, aby zo starostov a primátorov niekto robil ľudí, ktorí sú dopredu podozrievaní z nekorektného hospodárenia s verejnými zdrojmi,“ zdôraznil premiér zároveň s otázkou, prečo by mali mať starostovia a primátori na Slovensku limity, pre ktoré sa ani „nemôžu pohnúť z miesta“. Zmeny majú naopak podporiť úsilie zamestnávať miestne firmy i nákup regionálnych potravín.
Pellegrini v prejave takisto avizoval razantné zmeny aj v prípade zákona o slobodnom prístupe k informáciám. „Nemôže byť predsa 211-tka používaná na šikanu samospráv, tak ako sa to deje často v súčasnosti, to sa musí skončiť,“ zdôraznil Pellegrini.
Vyzdvihol i úsilie samospráv implementovať do života svojich obcí a miest smart riešenia. V tejto súvislosti požiadal starostov a primátorov, aby dovolili telekomunikačným operátorom zakopať čo najviac optických káblov. Poukázal, že SR má možnosť stať sa európskym lídrom v zavádzaní najmodernejších sietí. „Takže prosím, aj keď je to určitý dočasný diskomfort, vyjdite im v ústrety a pomôžte zaviesť novú digitálnu infraštruktúru budúcnosti,“ povedal.
V poradí 29. snem ZMOS-u, najvyšší orgán združenia, sa koná v stredu a štvrtok (24.5.) v bratislavskej Inchebe. Sloganom tohtoročného snemu sú Kvalitné služby a zodpovedné rozhodnutia. V úvodnej časti stredajšieho programu predniesli hodnotiace správy za uplynulé obdobie predseda ZMOS-u Michal Sýkora a tiež podpredsedovia združenia – predseda Komory miest Štefan Bieľak a predseda Komory obcí Ľubomír Lőrincz.
Kiska: Do slovenského poľnohospodárstva treba vrátiť poriadok
Slovenské poľnohospodárstvo stojí na hrane a je potrebné doň vrátiť právo a poriadok. Vstup do Európskej únie (EÚ) Slovensko nedokázalo využiť na rozvoj tohto sektora, ale uchytili sa tu podvodné praktiky určitých skupín, ktoré nemajú záujem o zveľaďovanie krajiny. Zdôraznil to v stredu na 29. sneme Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Bratislave prezident SR Andrej Kiska.
Hlbší záujem o tento sektor podľa prezidenta prejavili politické špičky až po odhaleniach nadväzujúcich na vraždu investigatívneho novinára a jeho snúbenice. Pripomenul, že Slovensko je prevažne vidiecka krajina a zatiaľ čo v iných odvetviach SR dokázala vstup do Únie využiť na tvorbu pracovných miest, v agrosektore zamestnanosť od roku 2004 spadla na polovicu.
„Od vstupu do Únie natieklo 3,3 miliardy eur v podobe priamych platieb a ďalšie 3 miliardy eur boli určené na rozvoj poľnohospodárstva a vidieka. Výsledok? Produktivita ďalej stagnovala a na vidieku sa stratilo 50 000 pracovných miest,“ skonštatoval Kiska.
Slovenské poľnohospodárstvo sa podľa Kisku dostalo na okraj záujmu politikov a bolo ponechané hŕstke vybraných podnikateľov. „Postupne vychádza najavo, že v poľnohospodárstve sa uchytili podvodné, dokonca mafiánske skupiny,“ priblížil s tým, že tieto skupiny využívajú chaos vo vlastníctve pozemkov. Na slovenský vidiek treba vrátiť právo a poriadok, dodal Kiska. „Úrady nesmú prehliadať vydieračské a nezákonné praktiky,“ poznamenal prezident, pričom apeloval aj na starostov a primátorov, aby poukazovali na pochybné praktiky.
Rozhodujúcim hráčom je podľa Kisku Slovenský pozemkový fond (SPF). „Je povinnosťou zodpovedného rezortu zaistiť, aby pôda bola rozdelená transparentne a ten prednostný prístup získali podnikatelia so skutočným záujmom o poľnohospodárstvo, a nie o dotácie,“ podotkol prezident.
Predstavitelia miest a obcí sa v stredu zišli v Bratislave na 29. sneme ZMOS-u. Snem trvá v dňoch 23. – 24. 5., delegáti budú diskutovať aj o prioritách združenia.
V bratislavskej Inchebe sa začal v poradí už 29. snem Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Na úvod vystúpili najvyšší ústavní činitelia – prezident Andrej Kiska, premiér Peter Pellegrini a predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková. Dvojdňové rokovanie najvyššieho orgánu ZMOS sa uskutočňuje za účasti takmer 800 starostov a primátorov, poslancov, členov vlády a ďalších hostí.
Delegáti sa budú venovať plneniu priorít od minuloročného snemu a diskusii o cieľoch a prioritách ZMOS na nadchádzajúce obdobie.
Súčasťou stredajšieho programu bude večer i vyhlásenie výsledkov súťaže „Oskar bez bariér 2017," ktorá je pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR a tiež vyhlásenie ocenenia v rámci „Komunít priateľských deťom a mladým ľuďom." Druhý deň rokovaní (24.5.) vyvrcholí schvaľovaním uznesenia, ktoré stanoví priority do najbližšieho snemu.