Most-Híd sa ani po výmene ministra vnútra nepokúsi zmeniť zákon o občianstve

Strana Most-Híd sa ani po výmene ministra vnútra nepokúsi zmeniť zákon o štátnom občianstve, ktorý pripravuje o slovenský pas občanov SR po prijatí občianstva iného štátu. V minulosti pritom zákon, ktorý presadil rezort vnútra ešte pod vedením Roberta Kaliňáka (Smer), napadla na Ústavnom súde SR a trvala na jeho zrušení. Zákon dosiaľ pripravil o občianstvo viac ako 2 000 ľudí.

26.05.2018 12:00 , aktualizované: 16:19
pas, cestovanie, cestovný pas, slovensko,... Foto:
Ilustračná snímka.
debata (8)

„Legislatívna iniciatíva v súvislosti so štátnym občianstvom nie je predmetom programového vyhlásenia vlády. Túto skutočnosť neovplyvnila ani zmena na poste ministra vnútra,“ vysvetlil svoj postoj Most-Híd.

Ministerstvo vnútra svojho času avizovalo zmenu právnej normy, ale nepredložilo ju a ani to podľa doterajších vyjadrení neplánuje urobiť.

Opozícia v tomto volebnom období už zákon o štátnom občianstve skúšala zmeniť. Navrhovala vrátiť stav, ktorý bol pred prijatím novely pripravujúcej ľudí o slovenské občianstvo. Návrh neprešiel.

Zákon pripravil o slovenský pas 2 348 ľudí

Zákon o štátnom občianstve pripravil doteraz (od 17.7.2010 do 24.5.2018) o slovenský pas 2348 ľudí. Najčastejšie stratili slovenské občianstvo prijatím českého (596). Vyplýva to zo štatistík Ministerstva vnútra (MV) SR.

O slovenský pas prišli aj osoby, ktoré prijali občianstvo nemecké (545), rakúske (346), britské (242), americké (108), maďarské (106), nórske (58), švajčiarske (50), holandské (46), austrálske (39), írske (38), kanadské (37), belgické (36), talianske (26), fínske a švédske (po 15), francúzske (13), luxemburské (osem), ruské (päť), čínske a poľské (po tri), dánske, islandské, novozélandské a ukrajinské (po dve), izraelské, španielske, srbské a singapurské (po jednom) a jedno je nezistené.

Slovenský pas strácajú ľudia na základe zákona o štátnom občianstve, ktorý prijala prvá vláda Roberta Fica (Smer). Niekdajší kabinet reagoval právnou normou v roku 2010 na maďarský zákon, ktorý od roku 2011 zjednodušuje udeľovanie dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Na základe súčasného zákona prichádzajú o slovenský pas tí, ktorí prijali občianstvo iného štátu.

Pokusy o zmenu zákona

Od prijatia zákona sa objavili viaceré pokusy o zmiernenie tejto právnej normy, avšak ani jeden z nich nebol úspešný. Súčasnou právnou normou sa zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý nedokázal povedať, či je protiústavná, alebo nie je. Ministerstvo vnútra avizovanú zmenu zákona nepredložilo a ani právnu normu neplánuje novelizovať.

Od februára 2015 je účinné nariadenie rezortu o udeľovaní štátneho občianstva SR z osobitných dôvodov. Umožňuje, aby bývalí štátni občania SR, ktorí stratili slovenské občianstvo po 1. januári 1993, mohli požiadať o jeho udelenie.

Pri rozhodovaní o žiadosti sa prihliada aj na skutočnosti, ktoré boli dôvodom straty štátneho občianstva SR, na spôsob a podmienky, akými žiadateľ cudzí pas nadobudol. Najmä na existenciu podmienky povoleného, evidovaného alebo registrovaného pobytu v cudzom štáte v čase nadobudnutia cudzieho štátneho občianstva.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #štátne občianstvo