Saková: Premiér so Slobodníkom nesúhlasil, som ale autonómna

S vymenovaním Mariána Slobodníka za prezidenta Policajného zboru nesúhlasil premiér Peter Pellegrini (Smer). Potvrdila to ministerka vnútra SR Denisa Saková (Smer) v diskusnej relácii televízie TA3 V politike, ktorá uviedla, že premiér nevyjadril k jeho osobe pozitívne stanovisko.

03.06.2018 13:20
Denisa Saková Foto: ,
Denisa Saková.
debata (2)

Saková potvrdila, že na post šéfa Policajného zboru bolo viacero kandidátov, medzi nimi aj Slobodník a novovymenovaný policajný prezident Milan Lučanský. „So Slobodníkom sme mali niekoľko rozhovorov. Vážim si ho, lebo je vynikajúci policajt, policajný funkcionár a vyšetrovateľ. Keď sme prehodnotili všetky tie informácie, ktoré sme zistili, sám ma poprosil, aby sme v diskusii o jeho nominácii na post policajného prezidenta už nepokračovali,“ povedala Saková.

Slobodník podľa Sakovej „by nerád podľa medializovaných informácií polarizoval spoločnosť, keby sa stal policajným prezidentom.“ Ministerka vnútra zároveň potvrdila, že o Lučanskom rozhodla najmä jeho kariéra. „Výsledky ktoré Lučanský dlhodobo dokazoval, by som nezužovala len za ministrovania Kaliňáka. Výsledky, ktoré on dlhodobo dosahoval, boli aj za iných ministrov. Nemyslím si, že je predĺžená ruka Kaliňáka,“ dodala.

Gašpar sa rozhodol sám

Saková potvrdila, že kandidátov na post prezidenta policajného zboru konzultovala s premiérom Pellegrinim. Zároveň tvrdí, že je autonómna.

Ministerka sa dotkla aj osoby bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. „Môžem potvrdiť, že sa po 25 rokov sám rozhodol, že odíde do civilu. Bolo to jeho rozhodnutie, akceptovala som ho. Sám deklaroval, že sa bude snažiť byť činný v bezpečnostných otázkach, kde môže využiť svoje skúsenosti. Poprípade polemizuje aj so vstupom do komunálnej politiky v regióne, kde žije,“ poznamenala.

Šéfka rezortu vnútra potvrdila, že v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice do vyšetrovania nezasahuje, nakoľko na to nemá ona ani prezident Policajného zboru právo. Rovnako sa podľa jej slov nemajú právo oboznamovať so skutočnosťami, ako vyšetrovanie prebieha. „Naša povinnosť je, že sa staráme o príslušníkov Policajného zboru, o vyšetrovateľov, aby z pohľadu organizačného a materiálno-technického mali všetko zabezpečené k výkonu úloh,“ uzavrela Saková.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #policajný prezident #Peter Pellegrini #Denisa Saková #Milan Lučanský