Volebná kampaň za štátne peniaze, reaguje opozícia na nový sociálny balík

Najnovšie sociálne opatrenia Smeru sú podľa opozičného hnutia OĽaNO neadresné a nespravodlivé. "Je to volebná kampaň za štátne peniaze," zdôraznil poslanec hnutia Eduard Heger.

05.06.2018 17:27
debata (20)

Reagoval tak na utorkovú tlačovú konferenciu vládnej strany Smer, kde predstavila návrhy troch sociálnych opatrení. Sú nimi zavedenie stravného zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a pre deti na základných školách. Tiež zvýšenie počtu pacientov, ktorí potrebujú kúpeľnú liečbu, a zdvojnásobenie vianočného príspevku.

Podľa Hegera je však plošné preplácanie obedov žiakom na školách neadresné. Stravné sa totiž bude hradiť aj deťom, ktoré to nepotrebujú. Teda aj deťom z bohatých rodín. Zároveň takýto krok podľa neho veľmi nepomôže deťom z rodín v hmotnej núdzi. Už v súčasnosti dostávajú príspevok na obedy. „Keby bolo takéto opatrenie adresné a smerovalo by len na deti v hmotnej núdzi, mohli mať preplatené nielen obedy, ale aj desiate a olovranty,“ opísal Heger.

Jeho kolegyňa z hnutia Soňa Gaborčáková doplnila, že na Slovensku je momentálne približne 63-tisíc detí, ktoré sa nachádzajú v hmotnej núdzi. Tie by však potrebovali komplexnejšiu pomoc, napríklad v podobe zvýšenia nezdaniteľnej časti pre rodičov, aby im z príjmu ostalo viac peňazí. Navrhla tiež aj možnosť, akou sú supermarkety pre chudobných, kde by mohli rodičia nakupovať lacnejšie jedlo.

Podobne podľa hnutia aj starí ľudia potrebujú komplexnejšiu formu pomoci. Mnohým v súčasnosti dôchodky nepostačujú na pokrytie základných potrieb či na financovanie starostlivosti, na ktorú sú odkázaní. Okrem toho poslanci kritizovali, že avizované zvýšené vianočné príspevky štát vyplatí dôchodcom tri mesiace pred voľbami.

SaS: Balík ľuďom nevráti, čo im Smer ukradol

Predstavené opatrenia Smeru kritizovala aj opozičná strana SaS. Podľa nej také sociálne balíčky neexistujú, v ktorých by Smer občanom vrátil, čo sa za jeho vlád rozkradlo. „Aktuálne sociálne balíčky Smeru a SNS majú ambíciu rozvrátiť verejné financie a sú nezmyselné v tom, že dotujú aj domácnosti a ľudí, ktorí nie sú na sociálnu politiku štátu odkázaní,“ uviedol poslanec SaS Eugen Jurzyca.

Podľa podpredsedníčky Národnej rady (NR) SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) je absolútne nezmyselné zvyšovať na dvojnásobok vianočný príspevok pre každého a ignorovať najnižšie dôchodky, pri ktorých ľudia dennodenne živoria. „To isté sa týka aj dotácií na stravu pre každé školopovinné dieťa bez rozdielu, akých majetných má rodičov, a to za situácie, keď chýbajú telocvične, plavárne a do mnohých škôl zateká,“ doplnil tiež poslanec Branislav Gröhling (SaS).

Beblavý: Smer si chce kúpiť voličov

Podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého si týmito opatreniami chce Smer kúpiť späť voličov. „Ako vždy, za naše spoločné peniaze,“ konštatoval. V čase, keď štát neplatí vlastným zamestnancom ani minimálnu mzdu a fotografie z nemocníc sú materiálom na tvorbu internetových vtipov, sú podľa neho darčeky v podobe obedov zadarmo alebo dotovaných kúpeľov nehorázne.

„Spomínaných 200 miliónov by stačilo na to, aby boli verejní zamestnanci, teda kuchárky, opatrovateľky, školníci a ďalší, spravodlivo odmenení za svoju prácu,“ zdôraznil Beblavý. Návrh Smeru je podľa neho cynickým prejavom voči učiteľom, pacientom aj pracujúcim ľuďom. „Tieto peniaze sú oveľa potrebnejšie v školstve alebo v zdravotníctve,“ do­dal.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #Dôchodcovia #opozícia #stravné #sociálny balíček