O Špirkovom potrestaní by mala disciplinárka rozhodnúť v piatok

Disciplinárne konanie voči špeciálnemu prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi sa vo štvrtok začalo na Krajskej prokuratúre v Košiciach. Komisia rokuje za zatvorenými dverami, pretože predmetom konania sú aj živé trestné veci, ktoré nie sú zatiaľ právoplatne ukončené.

, 07.06.2018 11:12, aktualizované: 15:54
SR Košice KP prokurátor Špirko disciplinárne... Foto: ,
Disciplinárne pojednávanie s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľom Špirkom v Košiciach.
10

Komisia o jednej popoludní prerušila konanie a urobila prestávku na obed. Predseda disciplinárnej komisie novinárom povedal, že nie je pravdepodobné, že by rozhodli už vo štvrtok. Podľa jeho slov bude konanie pokračovať v piatok. Komisia má začať rokovať už o deviatej ráno.

Návrh na disciplinárne konanie špeciálneho prokurátora Vasiľa Špirka podal koncom marca špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Dôvodom je, že Špirko začiatkom marca verejne vystúpil pred novinármi s podozreniami voči exministrom Robertovi Kaliňákovi a Jánovi Počiatkovi a tým porušil interné predpisy Generálnej prokuratúry SR týkajúce sa tlačových besied. Kováčik navrhol ako disciplinárny trest zníženiu platu o 20 percent na pol roka.

Cez obedňajšiu prestávku Špirko novinárom povedal, že momentálne je konanie vo fáze, keď on vypovedá a objasňuje dôvody svojho konania. „Rokovanie bude pokračovať nielen vo štvrtok popoludní, ale zrejme aj v piatok, keď by komisia mohla vyniesť aj svoje rozhodnutie, ak sa nepristúpi k vykonávaniu ďalších dôkazov a predvolávaniu svedkov,“ povedal Špirko.

Na margo vylúčenia verejnosti Špirko uviedol, že to nebude hodnotiť a doložil, že je tam spisový materiál, ktorý je živou vecou, a to je aj dôvodom na prijatie takéhoto opatrenia.

Disciplinárna komisia navrhuje potrestať prokurátora Špirka finančnou sankciou. Jeho konanie považuje za vážnejší typ previnenia. Ako v minulosti uviedol Špirko, okrem finančného postihu mu hrozí aj strata funkcie.

Špirko dozoroval vyšetrovanie vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka. Začiatkom marca pred novinármi povedal, že bývalý minister financií Počiatek a exminister vnútra Kaliňák mali z ministerstva vnútra prostredníctvom podozrivých aktivít pri IT zákazkách „vytiahnuť“ 200 miliónov eur. Informoval tiež, že na Kaliňáka podáva trestné oznámenie za pokus o diskreditáciu jeho osoby.

„Chcem, aby boli preverené všetky skutočnosti a dôvody toho, prečo som bol, takpovediac, účelovo stíhaný za činy, ktoré sa nepotvrdili. Podávam preto trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a na osoby v postavení prezidenta Policajného zboru, riaditeľa NAKA a riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky, a to pre podozrenie z obzvlášť závažného zločinu sabotáže,“ vyhlásil Špirko v marci pre médiá.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #disciplinárne konanie #Vasiľ Špirko