Komora lekárov aj ZAP stoja za novou úpravou pohotovostí

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje tvrdenie, že od 1. júla 2018 nebude zabezpečená dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre pacientov za nedôvodné.

08.06.2018 09:57
debata (1)

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považuje tvrdenie, že od 1. júla 2018 nebude zabezpečená dostupnosť ambulantnej pohotovostnej služby (APS) pre pacientov za nedôvodné. „Postup a spôsob, kto bude poskytovať ambulantnú pohotovostnú službu od 1. júla je zákonom jednoznačne stanovený. Vyhlásenia o kolapse zabezpečenia APS sú zjavne neprimerané. Táto zdravotná starostlivosť pre pacientov bude zabezpečená aj po 1. júli, a to počas riadnych ordinačných hodín na ambulanciách poskytovateľov a v čase od 16:00 do 22:00 vybranými organizátormi APS,“ ubezpečil zväz v stanovisku.

Ako pokračoval, v miestach, v ktorých neboli vybraní organizátori ambulantnej pohotovostnej služby v prvom kole, budú na základe dohody s ministerstvom zdravotníctva až do ukončenia výberových konaní dočasne poverení iní organizátori alebo poskytovatelia zdravotnej starostlivosti alebo ústavné zariadenia. Zväz preto nevidí racionálny dôvod na to, aby boli pacientom i ostatnej verejnosti podsúvané neopodstatnené informácie o ohrození dostupnosti poskytovania ambulantnej pohotovostnej služby.

Zámerom novej legislatívnej úpravy pohotovostnej služby je podľa zväzu okrem zlepšenia a zefektívnenia poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku, pri rešpektovaní súčasných možností slovenského zdravotníctva, i edukácia pacientov vo veciach optimálnych možností, foriem a spôsobov zabezpečenia ochrany zdravia pacientov.

„A to tak v prípadoch, ktoré neohrozujú bezprostredne ich zdravie, ako aj pri vzniku akútnych život ohrozujúcich stavov, ktoré je potrebné riešiť bezprostredne rýchlou zdravotnou pomocou a ústavnou pohotovostnou službou, bez zbytočného zdržiavania závažných stavov v APS,“ dodali ambulantní poskytovatelia.

Za novou úpravou pohotovostí stojí aj Slovenská lekárska komora (SLK). „Slovenská lekárska komora, ktorá iniciovala a aktívne sa podieľala na legislatívnej zmene lekárskej služby prvej pomoci na APS sa stotožňuje s medializovaným vyhlásením hlavných odborníčok pre všeobecných lekárov a všeobecných lekárov pre deti dorast. Cieľom zavedenia novej právnej úpravy pohotovostí je jednoznačne zracionalizovanie zdravotnej starostlivosti a zabránenie jej zneužívania,“ poznamenali lekári v stanovisku.

Komora lekárov ubezpečila, že zmeny, ktoré v pohotovostiach od júla nastanú, nebudú na úkor pacienta a zdravotná starostlivosť bude naďalej dostupná pre všetkých pacientov. Slovenská lekárska komora verí, že v súlade s legislatívnou úpravou platnou od spomínaného dátumu bude zabezpečená ambulantná pohotovostná služba vo všetkých pevných bodoch, vrátane tých, v ktorých neboli v prvom kole výberových konaní organizátori APS vybraní.

"Vyjadrenia o kolapse či panike poskytovania zdravotnej starostlivosti od začiatku júla považujeme za iracionálne a predčasné. Nová ambulantná pohotovosť je jednou z výziev na zefektívnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti v prospech pacientov i lekárov,"uza­vrela SLK.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenská lekárska komora #ambulantná pohotovostná služba #Zväz ambulantných poskytovateľov