SaS vyzýva Matečnú, aby začala diskusiu o SPP po roku 2020

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby začala celospoločenskú diskusiu o Spoločnej poľnohospodárskej politike (SPP) po roku 2020 so všetkými zainteresovanými subjektmi.

08.06.2018 14:41
debata (1)

Podľa strany SaS ide totiž o závažný dokument, ktorý ovplyvní poľnohospodárstvo po reforme na ďalších sedem rokov, a preto nastavenie pravidiel pre farmárov a potravinárov sa netýka výlučne strany SNS, ktorá riadi agrorezort. Informovala o tom tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová na konferencii s názvom Spoločná poľnohospodárska politika EÚ.

„Vyzývame ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, aby predložila oficiálne rámcové stanovisko Slovenskej republiky k SPP pre roky 2021 až 2027 pre rokovania v Bruseli. Zároveň žiadame informácie, s kým bol návrh stanoviska prerokovaný, kto ho schválil a z akých podkladov pri príprave tohto stanoviska rezort pôdohospodárstva vychádzal,“ povedala Jarmila Halgašová.

Nastavenie pravidiel pre farmárov a potravinárov sa podľa nej netýka výlučne strany SNS, pod ktorej vedením sa rezort pôdohospodárstva a na ňom závislé inštitúcie v súčasnosti nachádzajú. „Strana SNS si nemôže uzurpovať právo rozhodovať o nastavení pravidiel pre obdobie po parlamentných voľbách. Celospoločenské a odborné záujmy je potrebné povýšiť nad politické,“ pokračovala Halgašová.

Celospoločenská diskusia o reforme SPP sa stále na Slovensku podľa Halgašovej nezačala. Strana SaS preto verejne žiada Európsku komisiu, aby sa zhostila úlohy nadstraníckeho a odborného vedenia diskusie o budúcnosti SPP na Slovensku. „Rozumieme tomu, že prevziať zodpovednosť za rezort pôdohospodárstva nemôžu, ale pre stabilizáciu odvetvia, jeho rozvoj, ako aj pre zamedzenie zneužívania finančných prostriedkov sú otvorená diskusia a konsenzus veľmi dôležitými nástrojmi. Veríme, že Európska komisia by dokázala dôstojne zabezpečovať nielen prísun všetkých dôležitých a aktuálnych informácií o vývoji budúcej SPP, ale aj nestrannú diskusiu za účasti všetkých zainteresovaných strán,“ dodala Halgašová.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Gabriela Matečná #Jarmila Halgašová #Spoločná poľnohospodárska politika #strana SaS