Špirko je vinný, trest za tlačovku o Kaliňákovi a Počiatkovi nedostal

Prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Vasiľa Špirka uznala disciplinárna komisia v Košiciach za vinného. Trest mu však neuložila. Zaoberala sa ním z dôvodu jeho verejných vyjadrení ku kauzám spojeným s exministrami Robertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom (obaja Smer).

, , 08.06.2018 15:00, aktualizované: 16:51
SR Košice KP prokurátor Špirko disciplinárne... Foto: ,
Disciplinárne pojednávanie s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľom Špirkom v Košiciach.
debata (97)

Predseda komisie Kristián Kuko v rozhodnutí uviedol, že Špirko porušil povinnosti prokurátora, čím sa dopustil disciplinárneho previnenia podľa Zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry. Od uloženia disciplinárneho opatrenia však komisia upustila. „Vzhľadom na povahu spáchaného previnenia možno dôvodne očakávať, že už samotné prejednanie veci pred disciplinárnou komisiou je postačujúce,“ zdôvodnil rozhodnutie komisie jej predseda.

Kováčik: Nemôžem byť spokojný

„V podstate by sa dalo povedať, že disciplinárna komisia rozhodla takmer v súlade s mojím návrhom, čiže mohol by som byť spokojný, ale úprimne vám poviem, nie som spokojný. Nemôžem byť spokojný, necítim sa ani ako víťaz. Nie je to jednoduché pre vedúceho prokurátora, keď podáva návrhy na disciplinárne konanie na svojich ľudí, ktorí v podstate robia dobre prácu, ale bohužiaľ aj pri tom, ako sa vykonávalo celé dokazovanie, som vycítil, že sám môj kolega si je vedomý, že v podstate mohol konať inak,“ uviedol špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, s tým, že navrhoval najmenší možný trest a to zníženie základného platu.

K vyšetrovaniu podozrení, o ktorých hovoril Špirko, Kováčik povedal, že ide o živú vec. „Neviem vám povedať, nie je to otázka na mňa, ale vyšetrovateľov,“ povedal.

Špirko sa vzdal práva na odvolanie preto, lebo bolo podľa neho vyhovené jeho argumentom. „Vzhľadom k tomu, že som prokurátor, uvedomujem si, že z mojej strany došlo k určitým porušeniam právnych, či už povinností prokurátora, alebo aj priamo pokynov generálneho prokurátora. Nebudem sa zbabelo tváriť, že k tomu nedošlo, keď k tomu došlo. Nakoniec, aj sám som to konštatoval vo svojom vystúpení. Preto mám za to, že tento trest a rozhodnutie, ku ktorému dospela disciplinárna komisia, je zákonný,“ uviedol Špirko.

Špirko by tak urobil znova

Na otázku, či by to urobil znova, odpovedal, že nič na tom nemení ani piatkové rozhodnutie. „Vychádzal som zo svojho vnútorného presvedčenia, zo svojich hodnôt, vlastnej morálky, okolností, ktoré existovali v tom priestore a čase. Určite neľutujem svoje konanie, ktoré som uplatnil a nič by som na tom nemenil,“ skonštatoval Špirko.

V súvislosti s obavou o svoju bezpečnosť povedal, že stále pretrváva. „Človek sa stal opatrnejší a prijal som aj prostriedky vlastnej ochrany,“ dodal Špirko, ktorý sa rovnako ako Kováčik vzdal práva na odvolanie. Rozhodnutie komisie sa tak stalo právoplatným.

Dozoroval Bašternáka

Návrh na disciplinárne konanie Špirka podal koncom marca práve špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Kováčik navrhol ako disciplinárny trest zníženiu platu o 20 percent na pol roka.

Disciplinárna komisia navrhovala potrestať Špirka finančnou sankciou. Jeho konanie považuje za vážnejší typ previnenia. Ako v minulosti uviedol Špirko, okrem finančného postihu mu hrozila aj strata funkcie.

Špirko dozoroval vyšetrovanie vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka vo veci kúpy podielu vo firme B. A. Haus od Ladislava Bašternáka. Začiatkom marca pred novinármi povedal, že bývalý minister financií Počiatek a exminister vnútra Kaliňák mali z ministerstva vnútra prostredníctvom podozrivých aktivít pri IT zákazkách „vytiahnuť“ 200 miliónov eur. Informoval tiež, že na Kaliňáka podáva trestné oznámenie za pokus o diskreditáciu jeho osoby.

SaS: Rozhodnutie o Špirkovi nie je správne

Rozhodnutie disciplinárnej komisie považujeme za nesprávne, lebo nezohľadnilo okolnosti, v akých sa Vasiľ Špirko nachádzal. Uvádza to strana Sloboda a Solidarita (SaS) v reakcii na dnešný verdikt disciplinárnej komisie.

„Jeho tlačovú konferenciu treba vidieť nielen v kontexte vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj v opakovaných zisteniach o netransparen­tnosti a predraženosti tendrov, ktoré sa uskutočňovali na ministerstve vnútra počas ministrovania Roberta Kaliňáka,“ uviedol podpredseda strany SaS Ľubomír Galko. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa strany SaS Katarína Svrčeková.

Podľa liberálov to, že prokurátor Špirko prehovoril, bolo zapríčinené mimoriadnymi okolnosťami a je zrejmé, že z tohto dôvodu nebol ani potrestaný. Rozhodnutie rovnako nezohľadňuje skutočnosť, že štát sa ocitol v bezprecedentnej situácii, keď sa do jeho orgánov infiltroval organizovaný zločin.

„Pýtame sa – keď bol uznaný za vinného Vasiľ Špirko za jeho snahu bojovať proti organizovanému zločinu na najvyšších miestach, kto bude brať na zodpovednosť Špirkovho šéfa, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý za dlhé roky vo svojej funkcii nepodal ani jednu obžalobu? Očakávame, že Vasiľovi Špirkovi budú vrátené všetky prípady, ktoré mu boli odňaté po políciou vykonštruovanom obvinení,“ uzavrel Galko.

97 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Počiatek #Robert Kaliňák #Dušan Kováčik #Vasiľ Špirko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy