Gál by mal v júni predstaviť nový zákon o justičnej štátnej službe

13.06.2018 08:50
gábor gál
Minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Autor: ,

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) zrejme predloží tento mesiac do medzirezortného pripomienkovania návrh zákona o justičnej štátnej službe, aj keď je stále otázne jeho finančné krytie. Minister to uviedol na utorkovom (12.6.) stretnutí s médiami.

Osobitný zákon, ktorý má zvýšiť motiváciu štátnych úradníkov na súdoch, pripravil rezort ešte pod vedením ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd), do pripomienkovania mal pôvodne ísť začiatkom tohto roka, kedy sa uskutočnilo jeho predbežné pripomienkovanie. To sa napokon neudialo.

„Zákon môže ísť do medzirezortného pripomienkového konania už tento mesiac, len otázka je, či budeme mať na to finančné krytie. Keď nebudeme mať na to finančné krytie, tak zákon bude pozastavený,“ vysvetlil Gál, ktorý sa podľa jeho slov spolieha na to, že vláda ráta s tým, že dôjde k zvýšeniu platov všetkých štátnych zamestnancov.

Navýšenie platov

Finančný dopad právnej normy minister nespresnil. Ráta sa však podľa neho s 30-percentným navýšením platov štátnych zamestnancov na súdoch. „To by mohlo byť adekvátne, aby sme nemali problém obsadzovať miesta v justícii, pretože sa boríme s obrovským problémom,“ konštatoval.

Ministerstvo v januári avizovalo, že sa pokúsi v návrhu nového zákona o štátnej službe pri výkone súdnictva nastaviť platové triedy súdnych úradníkov tak, aby sa zvýšila motivácia pre vykonávanie profesií. Súčasne chce prepojiť koncepciu kariérneho rastu, justičného vzdelávania a odmeňovania.

Osobitný zákon vzniká z dôvodu, že nový zákon o štátnej službe, účinný od 1. júna 2017, nie je možné v celom rozsahu aplikovať na špecifickú štátnu službu na súdoch. „Aktuálne nastavenie platových tried a zaraďovanie do nich vedie k zníženiu stabilizácie personálneho obsadenia súdov,“ konštatoval. Opatrenia majú problém riešiť, súčasná vláda sa k tomu zaviazala v programovom vyhlásení.

Predĺžené ruky sudcov

Dlhodobým trendom je, že sudcovia by sa mali sústrediť len na veci, ktoré naozaj potrebujú právne znalosti sudcu, zdôraznilo ministerstvo. Filozofiou návrhu nového zákona má byť, že „administratívni“ zamestnanci budú v uvedenom tíme akousi „predĺženou rukou“ sudcu, to znamená i výkonu súdnej moci. Právna úprava má tiež sprehľadniť súčasný legislatívny stav, keď vykonávanie štátnej služby vyšších súdnych úradníkov, súdnych tajomníkov, probačných a mediačných úradníkov, justičných čakateľov a asistentov v súčasnosti definuje niekoľko rôznych právnych predpisov.

Odborári vo februári 2015 zorganizovali jednodňový výstražný štrajk, ktorého cieľom bolo aj zlepšenie ich platového ohodnotenia. Odborový zväz Justície SR je odvtedy neustále v štrajkovej pohotovosti a čaká na výslednú podobu nového zákona. Exministerka Žitňanská presadila, aby mali súdni úradníci v prechodnom období plat zvýšený o 30-eurový mesačný príspevok. Ten mali dostávať aj v priebehu minulého roka.

#súdy #sudcovia #justičná štátna služba #Gábor Gál
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
27,99
Flower pot ružové ruže

Flower pot ružové ruže

23,99
Amore farebné ľalie

Amore farebné ľalie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk