Finančná správa odhalila historicky najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet

Pracovníkom Kriminálneho úradu Finančnej správy SR (FS) sa v spolupráci s colnými úradmi podarilo v priebehu víkendu odhaliť doteraz v histórii najväčšiu nelegálnu výrobu a distribúciu cigariet na Slovensku.

17.06.2018 16:09 , aktualizované: 17:52
debata (28)

V nedeľu o tom informoval prezident FS František Imrecze. V Revúcej bolo počas zásahu zaistených 10,5 milióna kusov falzifikátov cigariet známej značky a šesť ton tabakovej suroviny. Celkový únik na spotrebných daniach a DPH je predbežne kalkulovaný na 5 miliónov eur.

„Naše odhalenia doteraz boli hlavne v čínskych alebo iných ázijských značkách, ktoré boli na Slovensku neznáme,“ uviedol. Nelegálnu výrobu a distribúciu cigariet prevádzkovali páchatelia v Revúcej a jej okolí.

Podľa Imreczeho existuje pri takýchto cigaretách vyššie zdravotné riziko, keďže môžu obsahovať látky, ktoré v legálnych cigaretách nie sú. Cigarety neboli určené na slovenský trh ale prevažne do západnej Európy, kam ich prepravovali spolu s nákladom dreva.

Podľa riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa pracovali príslušníci na tomto prípade približne pol roka, pričom sa na akcii zúčastnilo 50 až 70 osôb. „Pri akcii boli zaistené aj dve osoby zo SR, ktoré sú momentálne v cele predbežného zadržania,“ povedal s tým, že vyšetrovateľ pre ne navrhol väzbu. „Informácie, ktoré sme čerpali, sme nemali len z našich operatívnych zdrojov, ale úzko sme spolupracovali aj s Europolom a s OLAF (Európsky úrad pre boj proti podvodom),“ zdôraznil Makó. Výroba cigariet podľa neho fungovala pol roka až osem mesiacov, pričom v podobných prípadoch sieť páchateľov siaha vždy zo zahraničia. „A takým základným znakom sú vždy Ukrajinci a Bulhari,“ povedal. Zaistené cigarety budú v zmysle zákona zlikvidované.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Finančná správa #cigarety #falzifikát #František Imrecze