Dolinský sa nebude uchádzať o post šéfa NOÚ

Niekdajší riaditeľ Národného onkologického ústavu (NOÚ) Jozef Dolinský sa nebude uchádzať o tento post v aktuálnom výberovom konaní. Ako oznámil médiám, rozhodol sa tak, pretože spôsob výberového konania považuje za neprijateľný. Podľa neho totiž nie je transparentný a výberová komisia si projekty uchádzačov ani nevypočuje.

18.06.2018 11:59
Jozef Dolinský Foto: ,
Na snímke Jozef Dolinský.
debata (1)

„Po výzve zamestnancov a pacientov NOÚ som jasne deklaroval svoj záujem zúčastniť sa transparentného výberového konania na obsadenie pozície generálneho riaditeľa NOÚ. Bol som pripravený verejne odprezentovať a obhajovať svoj projekt rozvoja NOÚ, aj otvorene odpovedať na otázky výberovej komisie či verejnosti,“ uviedol Dolinský. Vyjadril znepokojenie a sklamanie, že ministerstvo zdravotníctva sa rozhodlo vyberať nového riaditeľa NOÚ za zatvorenými dverami, bez možnosti kontroly verejnosti či nezávislých strán, bez jasne stanovených a objektívne merateľných kritérií a pravidiel.

Takéto kroky idú podľa Dolinského jednoznačne proti verejnému záujmu. „Vzhľadom na vážnosť situácie a na krízový stav, ktorému NOÚ v posledných mesiacoch čelí, takýto priebeh výberového konania považujem za neprijateľný,“ uzavrel Dolinský.

Petícia za Dolinského

Jozef Dolinský šéfoval NOÚ do decembra 2016, keď ho poverili riadením projektu novej Univerzitnej nemocnice Bratislava. Na jeho miesto nastúpil poslanec za Smer Jozef Valocký. Po tom, ako sa ústav dostal do problémov s nedostatkom pracovníkov, Valocký koncom apríla tohto roku z funkcie rezignoval. Ústav dočasne vedie ekonomický riaditeľ Tomáš Alscher.

Podporu Dolinského návratu na čelo NOÚ vyjadrili v petícii aj zamestnanci, pacienti a ich príbuzní. To však vzbudilo nevôľu vedenia NOÚ. Rada riaditeľov NOÚ – Valocký, Alscher a medicínsky riaditeľ Juraj Pechan – poslala signatárom listu upozornenie, v ktorom ich požiadala, aby sa "zdržali akýchkoľvek aktivít, ktoré sú nezlučiteľné s výkonom vašej funkcie a ktoré pôsobia zastrašujúco na onkologických pacientov a ich rodinných príslušníkov. Pre vedenie NOÚ je neprípustné, aby sa pacient stal rukojemníkom akéhokoľvek individuálneho boja,“ napísali riaditelia v upozornení. Signatári listu sa voči tomu ohradili a reakciu vedenia ústavu označili za zastrašovanie.

Rezort verejné vypočutie kandidátov odmieta

Na verejné vypočutie kandidátov vyzvala minulý týždeň aj Transparency International. „Vzhľadom na personálne problémy NOÚ, ako aj vyjadrenia časti zamestnancov o ohrození dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov, považujeme za kľúčové, aby ministerstvo zodpovedne pristúpilo k výberu a vyvrátilo tak obavy znepokojenej verejnosti,“ uviedla organizácia.

Ministerstvo však odkázalo, že výberové konanie sa uskutoční 21. júna písomnou formou. „V prípade záujmu sa na ňom môžu zúčastniť aj osoby, ktoré nie sú členmi výberovej komisie, avšak bez práva nahliadnutia do podkladov k výberovému konaniu, bez možnosti položiť uchádzačovi otázku a bez práva hodnotenia uchádzačov. V nadväznosti na hodnotenie výberovej komisie bude výsledok výberového konania zverejnený na internetovej stránke ministerstva do 10 dní od jeho skončenia, vrátane poradia uchádzačov,“ uviedlo ministerstvo.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Jozef Dolinský #NOÚ
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy