V roku 2017 požiadalo na Slovensku o azyl 160 utečencov - najmenej v EÚ

Slovenská republika bola v roku 2017 najmenej žiadanou členskou krajinou EÚ podľa počtu záujemcov o udelenie azylu. Vyplýva z výročnej správy Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO), ktorá bola zverejnená v pondelok.

18.06.2018 16:31
debata (12)

Podľa údajov EASO vlani žiadalo o medzinárodnú ochranu v Európe (EÚ + Island, Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko) celkovo 728.470 osôb.

Slovensko v tabuľke EASO sa s počtom 160 žiadostí o azyl nachádza na poslednom mieste z členských krajín EÚ, čo azylový úrad v celoeurópskom meradle eviduje ako 0,0-percentnú účasť. Ide však desaťpercentný nárast žiadostí oproti roku 2016, keď SR zaznamenalo len 145 žiadostí. Najviac žiadostí slovenským úradom predložili vlani občania Afganistanu a v prípade maloletých osôb bez sprievodu dospelých išlo hlavne o mladistvých z Vietnamu.

Tisícky žiadateľov u susedov

O desať menej žiadostí ako SR dostalo len Lichtenštajnsko. Mierne vyšší záujem azylanti prejavili o Estónsko – 190 žiadostí. O právnu ochranu v Českej republike malo záujem 1 445 žiadateľov, v Maďarsku to bolo 3 390 a v Poľsku 5 045 osôb.

Z hľadiska počtu žiadostí o azyl boli v roku 2017 hlavnými prijímajúcimi krajinami Nemecko, Taliansko, Francúzsko, Grécko a Spojené kráľovstvo, ktoré na piatej priečke nahradilo Rakúsko. V uvedených piatich krajinách boli podané tri štvrtiny všetkých žiadostí o azyl v rámci EÚ. Nemecko bolo už šiesty rok po sebe hlavnou prijímajúcou krajinou pre azylantov (222.560 žiadostí), po ňom nasledujú Taliansko (128.850) a Francúzsko (vyše 100.000).

Podobne ako aj v roku 2016, dve tretiny všetkých žiadateľov boli muži, tretinu tvorili ženy. Polovica žiadateľov bola vo vekovej kategórii 18 až 35 rokov a takmer tretina bola neplnoletá.

Počet maloletých stúpol dvojnásobne

V roku 2017 žiadalo o poskytnutie medzinárodnej ochrany v Európe približne 32 715 maloletých osôb bez sprievodu, čo je o polovicu viac ako v roku 2016. Podiel maloletých bez sprievodu na celkovo počte žiadostí bol štyri percentá. Viac ako tri štvrtiny z nich sa pokúšalo získať azyl v piatich krajinách EÚ: v Taliansku, Nemecku, Grécku, Spojenom kráľovstve a vo Švédsku.

Aj v roku 2017 bola Sýria hlavnou krajinou pôvodu žiadateľov o azyl, čo je nepretržitý trend od roku 2013. Okolo 15 percent všetkých žiadateľov pochádzalo zo Sýrie, na druhom mieste boli občania Iraku (okolo 7 percent) a na treťom Afganci. To znamená, že išlo o rovnakú situáciu ako v roku 2016, keď tretina azylantov pochádzala z týchto troch krajín. V prvej desiatke krajín pôvodu azylantov boli ešte občania Nigérie, Pakistanu, Eritrey, Albánska, Bangladéša, Guiney a Iránu. Jedenástu priečku obsadili občania Ruskej federácie – 17.175 z nich vlani požiadalo o azyl v EÚ.

EASO v rozsiahlej vyše 160-stranovej správe ocenil, že Kancelária Ministerstva vnútra SR vydala vlani novú príručku pre žiadateľov o azyl a osoby pod medzinárodnou ochranou s názvom Nový začiatok v Slovenskej republike. Azylový úrad si tiež všimol, že Slovensko v rámci snáh o zlepšenie návratovej politiky EÚ podpísalo readmisné dohody s Ukrajinou a Tureckom.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #azyl #migranti #žiadatelia o azyl