Minister Gajdoš si uctil pamiatku obetí vypálenej obce Kalište

23.06.2018 18:57
Kalište, pietny akt, Peter Gajdoš, spomienka,...
Na snímke vľavo v popredí miister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) počas pietnej spomienky v rámci 13. ročníka podujatia Kalište – stretnutie generácií na mieste tejto vypálenej obce v okrese Banská Bystrica v sobotu 23. júna 2018. Autor: ,

Minister Gajdoš si v sobotu uctil pamiatku obetí vypálenej obce Kalište (okres Banská Bystrica), ktorú na konci 2. svetovej vojny vypálili nacisti. Na pietnom akte, ktorý je súčasťou 13. ročníka podujatia Stretnutie generácií organizovaného Slovenských zväzom protifašistických bojovníkov, sa zúčastnil aj predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

„Tak ako milióny vojakov na frontoch, aj civilné obete, obyvatelia miest a obcí, ktorí bojovali proti útlaku a okupácii, alebo ktorí si len jednoducho chceli chrániť holé životy, padli v tejto strašnej vojne a sú pre nás večným mementom, ako tragicky môže dopadnúť predstava o nadradenosti a svetovláde,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Zároveň zdôraznil, že slobodu a život v mieri nesmieme nikdy považovať za samozrejmosť. „Žiaľ, aj 73 rokov od skončenia najkrvavejšej vojny v dejinách ľudstva sú medzi nami takí, ktorí by radi privítali návrat pre spoločnosť nezdravého režimu. Vyžívajú sa v ideách fašizmu a nacizmu, snívajú o nadvláde bielej rasy a pohŕdajú spoluobčanmi, ktorí sa od nich líšia pôvodom alebo farbou pleti. A my nesmieme dovoliť, aby nás vohnali do ďalšej nezmyselnej vojny,“ dodal.

Obec Kalište v okrese Banská Bystrica mala na začiatku 2. svetovej vojny 209 obyvateľov. Tí sa aktívne zapájali do protifašistického odboja, materiálne, zdravotnícky a spravodajsky podporovali partizánov pôsobiacich v Nízkych Tatrách. S blížiacou sa frontovou líniou podnikli nacistické vojská niekoľko útokov na obec, ktoré však partizáni úspešne odrazili. Posledný útok prišiel 18. marca 1945, keď sa nemeckým vojakom podarilo vtrhnúť do obce, v ktorej zastrelili alebo upálili 14 obyvateľov, pričom vypálili 42 domov. Obec Kalište po vojne neobnovili a jej územie je dnes Národnou kultúrnou pamiatkou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nacisti #Kalište #Peter Gajdoš
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku