Rozhodnutie o stíhačkách sa posúva, Gajdošovi chýbal na schôdzi premiér

Návrh Ministerstva obrany SR o budúcnosti nadzvukového letectva by mal byť predložený vláde SR ešte pred letnou prestávkou. Vyplýva to z tvrdení ministra obrany Petra Gajdoša po dnešnom zasadnutí kabinetu Petra Pellegriniho (Smer).

27.06.2018 13:44 , aktualizované: 15:12
SR Sliač OS SR britské Kráľovské letectvo... Foto: ,
Peter Gajdoš na snímke z roku 2016 v kokpite cvičnej stíhačky BAE Hawk britského letectva.
debata (13)

Gajdoš mal pôvodne priniesť dokumenty do 29. júna, vzhľadom na dnešnú absenciu premiéra tak urobí do 11. júla. Obstaranie nových 14 kusov nadzvukových stíhačiek sprevádzajú pochybnosti politickej opozície či bezpečnostných analytikov, ktorí vyčítajú rezortu obrany nedostatok informácií.

Slovensko plánuje na nové lietadlá vyčleniť viac ako jednu miliardu eur. Do úvahy prichádzajú buď americké stroje F-16, alebo švédske Gripeny. Postup ministerstva obrany sčasti zastavil aj premiér Pellegrini, ktorý pred týždňom odkázal Gajdošovi, že do konca júna rozhodnutie nepadne a chce vidieť dve porovnateľné ponuky, pretože ide o stovky miliónov eur.

„Plníme úlohy v zmysle uznesenia vlády. V súčasnosti dokumenty posudzuje Útvar hodnota za peniaze, následne bude predložený do predbežného a medzirezortného pripomienkového konania tak, aby som ho mohol predložiť na rokovanie Bezpečnostnej rady SR 11. júla tohto roka,“ povedal Gajdoš. Minister nechcel bližšie komentovať rozhodnutie ministerstva o konkrétnej ponuke, podľa medializovaných informácií má byť definitívou americká možnosť, teda najnovšia verzia F-16. „Návrhom rezortu obrany je jedna z týchto dvoch ponúk. Detaily vám poviem až po rozhodnutí vlády,“ uviedol Gajdoš.

Diskusia vlády

V avizovanom termíne 11. júla je však summit Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bruseli, kde by mal byť prítomný aj slovenský minister obrany. „Všetko je riešiteľné,“ odpovedal Gajdoš na margo svojej plánovanej neprítomnosti.

Či vláda SR bude, alebo nebude o týchto projektoch diskutovať, rozhodne premiér Peter Pellegrini. Ten ešte minulý týždeň povedal, že chce vidieť dve porovnateľné ponuky a odstránenie mediálnych šumov, ktoré projekt nadzvukového letectva sprevádzajú. Podľa Pellegriniho má vláda v tejto otázke dostatok času a musí si dobre rozmyslieť, akým spôsobom sa pri stíhačkách napokon rozhodne.

Pellegrini: Vážne rozhodnutie

„Na základe doterajších informácií, ktoré teraz mám, si nemyslím, že rozhodnutie o budúcnosti nadzvukového letectva je tak urgentné, aby bolo prijaté budúci týždeň. Avizujem dopredu, že v júni rozhodnutie určite nepadne,“ povedal Pellegrini pred týždňom. Doplnil, že o tom, či bude vláda rozhodovať o nákupe ešte pred letnými prázdninami, alebo až na konci augusta, keď sa po letnej prestávke stretne kabinet opäť, budú ešte ministri diskutovať.

„Je to vážne rozhodnutie, obrovská suma peňazí a nejde o nákup toaletného papiera na nejaký úrad. Potrebujem mať kompletné informácie, pretože o nákupe nerozhoduje ministerstvo ani pán minister, ale vláda, a ja budem musieť byť ten, ktorý rozhodne, či materiál z ministerstva predložím, alebo nepredložím na rokovanie vlády,“ spresnil ďalší postup premiér.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #gripen #Peter Pellegrini #Peter Gajdoš #stíhačka F-16 #modernizácia slovenskej armády