Dohodnuté: Pracovníci v štátnej správe si polepšia o 10% dva roky po sebe

Tabuľkové platy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme sa majú od budúceho roka zvýšiť v priemere o 10 %. Premiér Peter Pellegrini (Smer) spolu s odborármi vo štvrtok podpísal vyhlásenie k dohode o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa v štátnej službe a vo verejnej službe na roky 2019 a 2020.

28.06.2018 10:19 , aktualizované: 15:50
SR Bratislava ZMOS KOZ vláda zmluvy kolektívne... Foto: ,
Na snímke zľava ministerka vnútra SR Denisa Saková, ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská, minister financií Peter Kažimír, predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora, predseda vlády SR Peter Pellegrini, viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová a štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR Branislav Ondruš po podpise Vyhlásenia zástupcov sociálnych partnerov k dohode o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa v štátnej službe a vo verejnej službe na roky 2019 a 2020 v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave vo štvrtok 28. júna 2018.
debata (7)

„Spečatili sme výsledky kolektívneho vyjednávania, ktoré sme viedli minulé týždne. Chceli sme dať jasne najavo, že to, čo sa podarilo vyrokovať, to aj platí,“ vyhlásil po podpise dohody premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Zvýšenie sa má dotknúť viac ako 400.000 zames­tnancov štátnej a verejnej správy. „Dojednania sú takej kvality, akej sme neboli svedkom za ostatné roky,“ doplnil Pellegrini.

Podľa jeho slov sa podarilo vyriešiť viacero vecí. „Ide o najvýraznejšie navyšovanie platov v tejto sfére,“ doplnil.

Stupnica platových taríf sa začína sumou 520 eur. Od tejto sumy sú narátavané s percentuálnym navýšením platové triedy, ktorých je 11, platové stupne, ktorých je 14 a započítateľnosť rokov praxe nad 40.

„Veľmi sa teším, lebo je dôležité, aby sme ako štát nevytvárali tlak len na súkromnú sféru, aby platili vyššie platy zamestnancom a ocenili kvalitu ich práce, ale je potrebné platiť lepšie aj ľudí, ktorí pracujú pre štát. Nie sú to štátni úradníci, je to obrovské množstvo ľudí, s ktorými sa stretávame napríklad aj v domove sociálnych služieb, ide o opatrovateľky, ošetrovateľky. Ak chceme, aby pre štát a verejnú správu pracovali kvalitní ľudia, je našou povinnosťou vytvárať im také podmienky, aby pre štát pracovať chceli,“ doplnil Pellegrini.

Platy o 10 % sa budú týmto zamestnancom zvyšovať aj v roku 2020. „Výsledky kolektívneho vyjednávania v sebe obnášajú tri dôležité momenty, ktoré sú v histórii unikátne. Prvým je historicky najvyššie zvyšovanie platov zamestnancov verejnej a štátnej správy. Ďalším momentom je to, že sme k tejto dohode dospeli pre dva roky, to je opäť unikátny moment. Tretím momentom je, že po dlhých rokoch nespravodlivého odmeňovania a nespravodlivého nastavenia tarifných tabuliek zamestnancov verejnej správy sme dohodli nápravu tohto stavu,“ skonštatovala viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová.

Po novom totiž budú tarifné tabuľky začínať minimálnou mzdou. „Odstránili sme, že sa tarify nachádzajú pod minimálnou mzdou. Okrem zvyšovania platov sme v kolektívnych zmluvách pre zamestnancov dohodli aj ďalšie benefity. Zvýšené odchodné nad rámec zákona, vyšší nárok na dovolenku, skrátenie služobného času, zvýšený príspevok do doplnkového dôchodkového sporenia,“ vymenovala Uhlerová. Zároveň verí, že touto dohodou s vládou sa naštartuje rast platov aj v súkromnej sfére.

Výsledky kolektívneho vyjednávania ocenilo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). „Som rád, že došlo k tomuto navýšeniu. Vlani sme sa usilovali o to, aby došlo k zvyšovaniu platov v samospráve výraznejšie. Toto je skokové navýšenie, ktoré sa nemôže opakovať každý rok. Dohoda je na dva roky. Nás, ako samosprávu to stojí významné finančné prostriedky. Dopad na jeden rok je okolo 150 miliónov eur,“ dodal predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora.

Lubyová považuje zvyšovanie platov v rezorte za dôležitý aspekt

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) víta výsledky kolektívneho vyjednávania, ktoré sa viedli minulé týždne a ktoré znamenajú výrazné zvýšenie platov zamestnancov štátnej a verejnej správy vrátane pedagogických, nepedagogických a odborných pracovníkov, ale aj vedcov. Teší ju, že tieto výsledky kolektívneho vyjednávania boli vo štvrtok „spečatené“ podpisom vyhlásenia k dohode o kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa v štátnej službe a vo verejnej službe na roky 2019 a 2020.

Zvyšovanie platov v rezorte Lubyová považuje za veľmi dôležitý aspekt, ktorý je aj v súlade so schváleným Národným programom rozvoja výchovy a vzdelávania. „Ako ministerku školstva ma veľmi teší, že sa nám podarilo spolu s odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy navýšiť platy učiteľov od 1. januára 2019 o desať percent a od 1. januára 2020 opäť o desať percent, čo pokladám za veľký úspech,“ povedala šéfka rezortu školstva. Zároveň ju teší, že sa toto navyšovanie tarifných platov týka nielen pedagogických pracovníkov, ale i všetkých pracovníkov rezortu, to znamená aj nepedagogických, vedcov aj odborných pracovníkov.

„Pracujeme na tom, aby sa vedci, odborní pracovníci, výskumní pracovníci dostali do vyššej mzdovej tabuľky, aby boli dorovnaní na úroveň vysokoškolských pedagógov a tiež sa zasadzujeme o to, aby bola platovo zohľadňovaná aj prax po 32 rokoch. To znamená, aby sa až do 44 rokov praxe stále tieto roky prejavovali na zvýšení platu, čo je v súlade s tým, že ľudia budú dlhšie pracovať, pretože sa posúva dôchodkový vek,“ uviedla v tejto súvislosti Lubyová.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #platy #ZMOS #štátna správa #KOZ #Peter Pellegrini