SaS: Poctivé riešenia migračnej krízy existujú

29.06.2018 13:10

Poctivé riešenia migračnej krízy existujú. Skonštatovala to strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá privítala, že súčasťou riešenia migračnej krízy má byť podľa aktuálnej dohody Európskej únie zriaďovanie utečeneckých táborov mimo územia členských štátov Únie, kde prebehne azylový proces.

Od slovenskej diplomacie, ktorá odmieta prerozdelenie utečencov cez povinné kvóty, SaS očakáva, že bude vyvíjať silný tlak na to, aby toto riešenie nezostalo len na papieri v záveroch summitu, informoval hovorca liberálov Róbert Buček.

"Vzhľadom na slabú akcieschopnosť Európskej únie prijímať účinné opatrenia proti ilegálnej migrácii však máme dôvodné obavy, že európska diplomacia nedosiahne v tejto veci rýchly pokrok. Pritom Únia a jej členské štáty majú vzhľadom na úzke ekonomické väzby na krajiny na severe Afriky dostatočný vplyv na to, aby zriaďovanie táborov v spolupráci s OSN na svojom území akceptovali,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík a podotkol, že takéto riešenie spolu s dôraznou ochranou vonkajších hraníc Európskej únie strana SaS navrhuje od začiatku utečeneckej krízy.

Poslanec Národnej rady SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus poznamenal, že "účinná ochrana schengenskej hranice, zriadenie utečeneckých táborov mimo územia EÚ a reforma azylového procesu, ktorá zabráni zneužívaniu práva na azyl, je sumár reálnych nástrojov na riešenie migračnej krízy“.

Lídri Európskej únie dosiahli po celonočných rokovaniach na summite v Bruseli prelomovú dohodu o migrácii. Na základe dohody sa majú posilniť vonkajšie hranice bloku a zvýši sa solidarita medzi členskými štátmi, aby odľahčili krajiny najviac zasiahnuté migráciou, ako sú Grécko či Taliansko. Plán tiež navrhuje zriadenie stredísk pre migrantov v severnej Afrike, ktoré budú posudzovať ich nárok na azyl. Štáty únie budú môcť centrá pre prijímanie migrantov na svojom území zriaďovať na dobrovoľnej báze.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#SaS #summit EÚ o migrácii
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku