Od nedele fungujú pohotovosti len do 22.00 a je ich menej

, 30.06.2018 15:00

Od nedele 1. júla sa menia pravidlá fungovania pohotovostí a ich sieť. Pohotovosť, ktorú sme poznali ako Lekársku službu prvej pomoci (LSPP), sa po novom volá Ambulancia pohotovostnej služby (APS).

To však nie je jediná a podstatná zmena. Tou je najmä skutočnosť, že od 1. júla nebude pohotovosť poskytovať služby pacientom aj v noci, postarajú sa o nich urgentné príjmy v nemocniciach.

Od 1. júla 2018 bude ambulantná pohotovostná služba poskytovaná v pracovných dňoch od 16.00 do 22.00 a počas víkendu alebo sviatku od 07.00 do 22.00.

Ministerstvo zdôvodňuje zmeny tým, že doterajší systém poskytovania ambulantnej pohotovosti fungoval s veľkými problémami a lekári boli preťažovaní. Za návštevu ambulantnej pohotovostnej služby zaplatí pacient poplatok 2 eurá, na urgentnom príjme 10 eur.

Na nový systém fungovania prvej pomoci malo od júla nabehnúť 75 ambulancií pre dospelých a 61 pre deti, táto sieť nekopíruje dnešný stav, je menšia. Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská však ubezpečuje verejnosť, že dostupnosť zdravotnej starostlivosti zostane zachovaná a pohotovostí bude viac ako doteraz. Zoznam miest ambulantnej pohotovostnej služby bude ministerstvo priebežne aktualizovať.

Nateraz však nebudú fungovať pohotovosti v 15 okresných mestách. Pre dospelých budú chýbať v Detve, Gelnici, Krupine, Poltári, Stropkove, Turčianskych Tepliciach, a Žarnovici. Nemajú ho ani ambulantné pohotovosti pre deti a dorast v Bánovciach nad Bebravou, Dubnici nad Váhom, Malackách, Revúcej, Veľkom Krtíši. V Zlatých Moravciach a Lučenci chýba pohotovosť pre dospelých aj pre deti.

Od júla tohto roka budú podľa nových pravidiel okrem ambulantných lekárskych pohotovostí fungovať aj pohotovostné lekárne. Tie budú do 22.30 otvorené v každom meste, kde ordinuje lekár slúžiaci na prvej pomoci. Zoznamy lekární, ktoré sa budú zapájať do takýchto služieb, pripravili samosprávne kraje a zverejnili ich na svojich webových stránkach.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#pohotovosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
71,99
Flower box vintage kocka "L" červené ruže

Flower box vintage kocka "L" červené ruže

48,99
Flower box vintage kocka "M"  červené ruže

Flower box vintage kocka "M" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk