Homofóbom roka je Danko, 'triumfoval' vďaka krkolomnému výroku

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) sa plánuje v piatok 6. júla stretnúť s organizátormi ankety Homofób roka a prebrať si cenu. Anti-cenu mu udelili za výrok o homosexuáloch.

04.07.2018 10:02 , aktualizované: 14:12
Slávnostný snem strany, SNS, Danko Foto: ,
Predseda SNS Andrej Danko.
debata

„Pozývam tých, ktorí mi túto cenu dali, aby ma prišli poučiť. Možno budem poučený ja, možno oni prijmú argumenty,“ povedal novinárom Danko, ktorý je na zahraničnej ceste v Izraeli. Zdôraznil, že „základné ľudské právo dieťaťa je nad právom kohokoľvek sexuálnej orientácie“.

Danko anticenu dostal za výrok: „Ak sa niekto na základe sexuálnej orientácie vzdá práva reprodukcie, vzdal sa, čo mu príroda a boh dali, pretože ak sa niekto rozhodne pre homosexuálny zväzok, tak nemôže mať právo vychovávať deti.“

Informoval o tom Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv. Medzi nominovanými boli kontroverzný kňaz Marián Kuffa, poslanec NR SR Boris Kollár (Sme rodina), poslanec Európskeho parlamentu Branislav Škripek (OĽaNO), ale aj bývalý minister obrany Ľubomír Galko.

„Je škandalózne, ak predseda parlamentu verejne šíri takéto nezmysly. Sexuálna orientácia je vrodená charakteristika človeka, a nie voľba, ktorou sa možno niečoho vzdať. Pán Danko má evidentne veľké medzery vo vzdelaní. Rozhodli sme sa preto spolu s trofejou mu poskytnúť aj našu brožúrku pre stredné školy, kde vysvetľujeme najčastejšie mýty o LGBT ľuďoch,“ cituje tlačová správa Alenu Krempaskú z Inštitútu ľudských práv.

Podľa Weisenbachera je smutné, že výroky, ktoré sa na základe podnetov verejnosti do ankety dostali, sa presúvajú k tzv. mainstreamovým politikom. „V prípade SNS ide dokonca už o druhé víťazstvo, keďže minulý rok najviac hlasov získal Anton Hrnko. Politici a političky, ktoré o sebe tvrdia, že sú proti extrémizmu v politike, by nemali prispievať k šíreniu nenávisti voči menšinám vo verejnom diskurze,“ dodal ďalej Weisenbacher, ktorý je i spoluzakladateľom Dúhového Pride.

Hlasovalo viac ako 10-tisíc ľudí

Trofejou pre víťaza je štylizovaný piktogram, zdeformovaná tvár, ktorá v sebe ukrýva aj nápis 4%, teda tradične chápaný podiel neheterosexuálnych osôb v populácii. Organizátori ankety sa ju pokúsia víťazovi odovzdať, no nerátajú s ústretovosťou. „V minulosti sa víťazmi ankety stali poslanec Štefan Kuffa za svoj výrok o topení gejov a Konferencia biskupov s tvrdením, že ľudsko-právni aktivisti sú „aktéri kultúry smrti“, hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík či predseda neonacistov Marian Kotleba. Cenu si však odmietli prevziať,“ vysvetlili v tlačovej správe.

Anketu zorganizovali pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii (IDAHO) mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.z. V ankete svoj hlas odovzdalo viac ako 10-tisíc ľudí. Do hlasovania na webovej stránke ludskeprava.sk/ho­mofob sa mohol zapojiť ktokoľvek, rovnako aj poslať nomináciu.

debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Andrej Danko #Deň proti homofóbii #Homofób roka