Milión eur vláda odklepla aj Bardejovu

Akčný plán (AP) rozvoja okresu Bardejov má do roku 2022 podporiť vytvorenie 1 370 pracovných miest. V rámci neho schválila vláda na svojom stredajšom výjazdovom rokovaní aj regionálny príspevok vo výške 3 765-tisíc eur. Rovnako uvoľnila pre okres ďalšie finančné prostriedky v sume milión eur, ktoré by mal prijať do konca septembra tohto roka.

04.07.2018 11:19 , aktualizované: 13:25
Medzilaborce múzeum MMUAW vláda Foto: ,
Na snímke druhý zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini, tretí zľava podpredseda vlády SR a minister financií SR Peter Kažimír, štvrtý zľava podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši a vľavo v pozadí riaditeľ múzea Martin Cubjak počas návštevy Múzea moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) po výjazdovom 113. rokovaní vlády SR v Medzilaborciach 3. júla 2018.
debata (8)

Z celkovej odhadovanej finančnej investície v rokoch 2018 až 2022 vo výške približne 169 miliónov eur sa predpokladá krytie z verejných zdrojov z programov spolufinancovaných z európskych a štrukturálnych investičných fondov vo výške 60,9 milióna eur. Predpokladané čerpanie regionálneho príspevku v roku 2018 je na úrovni 753.000 eur, v ďalších rokoch bude stanovené na základe schválených ročných priorít.

Hlavným cieľom AP je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese nasmerovaním aktivít do štyroch hlavných oblastí, a to je rozvoj regionálnej ekonomiky a inovácií, vzdelávanie a adaptácia pracovnej sily na potreby trhu, tiež budovanie infraštruktúry, zvýšenie kvality a dostupnosti služieb, ale aj starostlivosť o životné prostredie.

Bardejovský okres patrí svojou rozlohou k najväčším v Prešovskom kraji s mladším zložením obyvateľstva. Dlhodobo záporné hodnoty migračného salda v okrese vypovedajú o odchode ľudí do iných častí Slovenska, respektíve do zahraničia.

Dôvodom minuloročného zaradenia okresu Bardejov medzi najmenej rozvinuté okresy je dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti. Jej výška sa v roku 2016 pohybovala na úrovni 16,8 %, aktuálne okolo 10 %. Významné zastúpenie oproti celoslovenskému priemeru majú uchádzači o zamestnanie s neukončeným základným vzdelaním. Ich podiel je 10,8 %.

Navýšenie 100-tisíc pre ‚Warhola‘

V rámci stredajšieho výjazdového rokovania vlády SR v Bardejove kabinet schváli okrem akčného plánu okresu aj zvýšenie financií pre Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) v Medzilaborciach. Ešte pred rokovaním to potvrdil premiér Peter Pellegrini (Smer). Ako povedal, po utorkovom (3.7.) výjazdovom rokovaní vlády v Medzilaborciach navštívil spolu s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer) múzeum, ktorému vláda schválila 25-tisíc eur.

„Chceli sme vidieť, v akých priestoroch to jedinečné múzeum funguje. Môžem to aj teraz oznámiť, že prostriedky, ktoré sme vyčlenili včera vo výške 25-tisíc eur na nejaké rekonštrukčné práce vo vnútri, sme sa s pánom podpredsedom vlády a ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer) rozhodli zvýšiť, a dnes ešte dodatočne rozhodneme o pridelení ďalších 100-tisíc eur pre MMUAV, pretože si myslíme, že treba pokračovať ďalej. Je to len prvý krok a keď nám vyjde z tých peňazí konkrétny návrh, ako úplne zrekonštruovať a zrenovovať múzeum, potom sa vláda k tomu ešte vráti,“ povedal Pellegrini.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #výjazdové rokovanie #Medzilaborce #Múzeum moderného umenia Andyho Warhola