Kotlebovho poslanca Mizíka sudca oslobodil, za status na Facebooku pykať nebude

Poslanec NR SR Stanislav Mizík je nevinný, samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku ho v stredu oslobodil spod obžaloby. Tej čelil za hanlivý status na sociálnej sieti Facebook, ktorý bol podpísaný jeho menom.

04.07.2018 11:25 , aktualizované: 14:11
debata

Podľa sudcu nebolo preukázané, že status napísal poslanec. Prokurátor sa na mieste odvolal, vec sa tak dostane na Najvyšší súd SR. Stanislav Mizík sa odvolania vzdal.

„Ani jeden zo svedkov nepotvrdil, že by im obžalovaný oznámil, že je autorom textu. Jediným relevantným dôkazom boli písomné poznámky, ktoré si obžalovaný urobil a ktoré boli nájdené počas prehliadky kancelárie. Samotné poznámky súd nepovažoval za extrémistický materiál. Zároveň nevieme, kedy vznikli, boli nájdené až s odstupom času,“ povedal samosudca.

Na margo statusu uviedol, že nie je známe, kto ho tam dal, kto ho uverejnil a na koho podnet. „Sú aj iné možnosti ako tá, že to urobil sám obžalovaný,“ konštatoval sudca s tým, že nemal istotu, že Stanislav Mizík status vytvoril a že by ho uverejnil. „Nepodarilo sa obžalobe preukázať, že by sa dopustil skutku uvedeného v obžalobe,“ dodal.

Prečin hanobenia národa Prokurátor Stanislava Mizíka vinil zo zločinov výroby a rozširovania extrémistických materiálov a prečinu hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Žiadal pre neho trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby s podmienečným odkladom a uloženie probačného dohľadu. „S rozhodnutím súdu nesúhlasím. Podľa mňa obžaloba jednoznačne preukázala, že Stanislav Mizík ‚statusoval‘ toto svoje stanovisko na web. Pokúsili sme sa ochrániť dôstojnosť príslušníkov židovskej komunity na Slovensku, nepodarilo sa to. Podali sme odvolanie,“ reagoval prokurátor, ktorý je presvedčený, že Stanislav Mizík je ten, kto je autorom aj zabezpečil zverejnenie statusu na internete.

Poslanec rozsudok komentovať nechcel, vyjadriť sa chce až potom, ako bude právoplatný. „Ja som to nenapísal, ani som to nevyvesil. Celý rok boli články, ktoré pošpiňovali moje meno. Teraz to skončilo, ako skončilo, uvidíme, čo povie Najvyšší súd,“ uzavrel.

Odsúdený svedok

Jeho advokát doplnil, že rozsudok je zákonný. „Súd veľmi objektívne vyhodnotil dôkazy. My sme nenašli jediný dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že Stanislav Mizík vložil tento status na Facebook. Kto to tam dal, nevieme, ani sme to neskúmali,“ reagoval.

Dotknutá stránka, na ktorej sa status objavil, má názov Volá Hlas Gemera/ĽSNS. Svedok obžaloby Rudolf Steigauf, ktorý bol v roku 2017 právoplatne odsúdený na dva roky podmienečne za podnecovanie k obmedzovaniu práv, k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti, ešte pred mesiacom na súde potvrdil, že ju do roku 2013, resp. 2014, spravoval, a to na základe žiadosti obžalovaného Stanislava Mizíka. „Odvtedy ale nemám s touto stránkou nič spoločné. Mala slúžiť na prezentáciu názorov. Prebiehalo to tak, že Stanislav Mizík ma požiadal o zverejnenie textu a ja som to urobil. Nemám vedomosť, že by tam dávali príspevky aj iní ľudia,“ konštatoval.

Vyznamenané osoby

Súd s poslancom Kotlebovej strany sa začal 24. mája. Stanislav Mizík čelil obžalobe pre status na sociálnej sieti, v ktorom kritizoval udelenie štátnych vyznamenaní prezidentom Andrejom Kiskom pri príležitosti 24. výročia vzniku SR osobám so židovským pôvodom alebo sa hlásiacim k tomuto vierovyznaniu.

Podľa obžaloby tým tieto osoby znevážil a dopustil sa ich hanobenia pre ich zdanlivú príslušnosť k rase alebo pre ich náboženské presvedčenie. Trestného činu sa pritom dopustil ako verejný činiteľ.

Stanislav Mizík pred súdom vyhlásil, že sa cíti byť nevinný, využil svoje právo nevypovedať. Obhajcovia deklarovali, že nesúhlasia s obžalobou, popierajú, že by obžalovaný skutok spáchal, a skutok, ktorý sa mu kladie za vinu, nie je podľa nich trestným činom. Pred súdom ho bránia aj tvrdením, že nevie pracovať s počítačom.

Výberová chronológia súdnej kauzy poslanca Stanislava Mizíka

27. apríla 2017 – Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie voči poslancovi Stanislavovi Mizíkovi. Poslanec za Ľudovú stranu Naše Slovensko bol obvinený za trestné činy extrémizmu, konkrétne za prečiny výroby extrémistických materiálov v jednočinnom súbehu s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia. Polícia zaistila dôkazy v kancelárii obvineného poslanca. Zaisťovacie úkony vykonávali za jeho účasti. Obvinený je z trestného činu pre výroky na sociálnej sieti, kde rozlišoval vyznamenaných podľa židovského pôvodu.

9. februára 2018 – Sudca Špecializovaného trestného súdu odmietol obžalobu prokurátora na Stanislava Mizíka pre závažné procesné chyby. Uznesenie súdu nebolo právoplatné.

21. marca 2018 – Proti tomuto uzneseniu podal sťažnosť prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na Najvyšší súd SR. Najvyšší súd uznesením zrušil uznesenie ŠTS a vrátil mu vec na opätovné konanie a rozhodnutie.

24. mája 2018 – Na ŠTS v Pezinku sa začalo pojednávanie, ktoré bolo naplánované na tri dni. Proces prebiehal za prísnych bezpečnostných opatrení. V prvý deň boli na programe výsluchy poškodených a čítanie výpovedí svedkov. Na pojednávaní boli prítomní viacerí poslaneckí kolegovia a spolustraníci obžalovaného, a tiež samotný predseda ĽSNS Marian Kotleba. Tí neodpovedali na otázky médií, prečo sú zároveň podpísaní na prezenčnej listine v Národnej rade SR.

6. júna 2018 – Poslanec Mizík má občas politicky nekorektný prejav, ale je férový. Na druhej strane prácu s počítačom neovláda, preto je ťažko predstaviteľné, že by na sociálnej sieti napísal nejaký status. Na ŠTS v Pezinku to počas druhého dňa pojednávania uviedol svedok obhajoby a poslanecký kolega Stanislava Mizíka Milan Uhrík (ĽSNS). Skúmaný osobný počítač a mobilný telefón obžalovaného Stanislava Mizíka neobsahujú stopy, ktoré by potvrdzovali, že by bol text vytvorený a zverejnený prostredníctvom tejto poslancovej techniky. Vyhlásil to súdny znalec z odboru IT Roman Fundárek, ktorého vypočutie na ŠTS navrhla poslancova obhajoba. Obhajoba sa znalca pýtala, či je možné, aby na facebookovú stránku Volá Hlas Gemera/ĽSNS mohol pridať status niekto iný a podpísať ho menom poslanca. „Nevyhnutná je znalosť prístupového mena a hesla. Na uverejnenie článku alebo zverejnenie fotografie je potrebná základná zručnosť, nie sú však potrebné špeciálne znalosti či nástroje. Ak hovoríme o Facebooku, prostredie administrácie je dostatočne užívateľsky prívetivé, aby takýto úkon mohol byť zvládnutý aj osobou nie IT zručnou,“ povedal Fundárek. Potvrdil, že takýto status je možné pridať aj z mobilu a aj z miesta mimo územia SR.

14. júna 2018 – Pojednávanie sa neuskutočnilo. Zrušené bolo z dôvodu práceneschopnos­ti sudcu.

debata chyba
Viac na túto tému: #facebook #extrémizmus #Stanislav Mizík