Urobili sme veľa opatrení pre poľnohospodárstvo, bráni sa Matečnej rezort kritike

Vedenie agrorezortu uskutočnilo množstvo opatrení vrátane sprísnenia kontrol, stransparentnenia, ale aj zefektívnenia poľnohospodárstva na Slovensku. Zdôraznil to hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík, ktorý tak reagoval aj na kritiku zo strany opozície.

18.07.2018 12:41
vlada, matecna Foto: ,
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
debata (4)

Opozičné strany po pondelkovom (16. 7.) vystúpení generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára kritizovali ministerstvo pôdohospodárstva. Podľa SaS je ministerka Gabriela Matečná (SNS) jedným z najväčších omylov súčasnej vlády, hnutie KDH žiada jej odstúpenie.

„Agrorezort odmieta politikárčenie zo strany opozície, ktorá nedokázala počas svojich pôsobení vo vládach problémy agrosektora vôbec riešiť a v prípade KDH stála dokonca na začiatku rozkladu slovenského poľnohospodárstva,“ zdôraznil Machalík.

Aktuálne si pritom podľa neho môže verejnosť prvýkrát v histórii prezerať poľnohospodárske plochy, na ktoré je možné žiadať podpory a vidieť aj samotných žiadateľov. „Takúto mieru stransparentnenia v agrosektore nebola schopná zrealizovať doteraz žiadna z politických strán,“ dodal hovorca.

Systémové chyby, ktoré napáchali na poľnohospodárstve politici za viac ako 20 rokov však nie je podľa neho možné napraviť za dva roky, ale len postupnými odbornými krokmi.

Machalík zároveň doplnil, že ministerstvo pôdohospodárstva ani žiadna z jeho organizácií sa nemôže zodpovedať za pochybenia prokurátorov či polície v trestnoprávnych veciach, či pri riešení násilných trestných činov. „Zodpovednosť je plne na orgánoch činných v trestnom konaní,“ uviedol.

Ministerstvo tiež podľa neho oceňuje rázne kroky prokuratúry v 36 prípadoch, v ktorých boli zistené pochybenia, pričom s ňou bude maximálne súčinný tak, ako doteraz. „Ako však uviedol sám generálny prokurátor, viacero z týchto prípadov siaha ešte do roku 2005. Ukazuje sa, že pri riešení týchto prípadov sa absolútne osvedčila spolupráca agrorezortu s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ konštatoval Machalík.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Gabriela Matečná #agrodotácie #kauza agrodotácií