Informoval o tom portál aktuality.sk, článok je výsledkom práce medzinárodného novinárskeho tímu, s ktorým spolupracoval zavraždený novinár Ján Kuciak. Podozrenia preverí Generálna prokuratúra aj NAKA.
Šéfom zločineckej skupiny mal byť Silvio Aquino, Belgičan s talianskymi koreňmi. Ako hlava rodinného klanu sa mal podieľať na dovážaní kokaínu z Kolumbie. Išlo o jednu z najväčších drogových káuz v dejinách Belgicka, narkotiká dovážali cez prístavy v Rotterdame a Antverpách a ukrývali v kontajneroch s banánmi. Keďže banány patria do kategórie rýchlo sa kaziaceho tovaru, colný proces bol zrýchlený.
Len za osem mesiacov, počas ktorých skupinu sledovala polícia, mali do Európy priviezť vyše 2 400 kilogramov kokaínu, na ktorom zarobili vyše 20 miliónov eur.
Prali peniaze v Tatrách?
Množstvo kokaínu, ktoré v roku 2014 Aquinovci mali priviezť do Európy, sa odhaduje na päť percent všetkého zaisteného kokaínu na kontinente. Na zlegalizovanie svojich astronomických príjmov mal Aquino podľa portálu aktuality.sk využiť tatranský hotel v Starej Lesnej, cez ktorý mal prať špinavé peniaze.
Podľa zistení novinárov mala o týchto obchodoch vedieť aj Aquinova manželka, Slovenka Silvia L. V spomínanom hoteli pracovala ešte predtým, ako ho jej manžel v roku 2012 kúpil. Potom si v ňom mal zriadiť tzv. slovenskú operačnú základňu.
Aquino čelil viacerým súdnym procesom, výsledku toho posledného sa nedočkal. V roku 2015 bol zavraždený. Členovia jeho gangu skončili pred súdom v Belgicku.
Prokuratúra podozrenia preverí
Generálna prokuratúra priznala, že pred rokmi spolupracovala s belgickým justičnými orgánmi. Hovorkyňa Jana Tökölyová potvrdila, že v rokoch 2015 a 2013 prokuratúru požiadal krajský súd v belgickom Hasselte o právnu pomoc.
„Belgické justičné orgány viedli trestné konanie proti osobám R. A., S. A., S. L., N. B. – štátnym príslušníkom Belgického kráľovstva s trvalým pobytom tam – za trestný čin kriminálneho zoskupenia a iné,“ objasnila Tökölyová. Čo bolo predmetom právnej pomoci, to hovorkyňa nespresnila. Priblížila, že s Belgičanmi spolupracovali okresní prokurátori z Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Košíc I a Lučenca.
„Výsledky právnej pomoci neodôvodňovali uplatnenie právomoci orgánov činných v trestnom konaní na území Slovenskej republiky vo vzťahu ku konkrétnym osobám a konkrétnym skutkom,“ doplnila Tökölyová.
Napriek tomu sa prokuratúra k tomuto prípadu vráti a prešetrí, či tatranský hotel skutočne využívali na pranie peňazí z organizovaného zločinu. „Na základe aktuálne medializovaných informácií Generálna prokuratúra zabezpečí ich preverenie, ex offo, v súčinnosti s príslušníkmi NAKA Prezídia Policajného zboru,“ uzavrela hovorkyňa Tökölyová.