SaS má výhrady voči dotácii na zavlažovacie systémy

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje dotáciu 22 miliónov eur, ktoré ministerstvo pôdohospodárstva ponúka slovenským farmárom na výstavbu, rekonštrukciu a modernizáciu zavlažovacích systémov, za nedostatočnú.

26.07.2018 12:06
zavlažovanie, sucho, pole Foto: ,
Podľa SaS neexistuje žiaden rozumný dôvod, aby štátny podnik Hydromeliorácie bol vlastníkom zavlažovacieho systému.
debata (6)

Zároveň má SaS výhrady aj voči tomu, že rozhodovať o rozdelení týchto peňazí budú politici, respektíve úradníci. „To je ideálne podhubie na subjektívne rozhodovanie, klientelizmus a korupciu. Dotácie by mali byť nárokovateľné po splnení jasných kritérií,“ uviedla strana SaS vo štvrtok v tlačovej správe. Napriek výhradám Sloboda a Solidarita považuje budovanie závlah za nevyhnutné z dôvodu dlhodobého zanedbávania zavlažovacích systémov a klimatických zmien, ktoré prinášajú extrémne suchá.

Zavlažovací systém by mal byť odpredaný farmárom

Súčasne so zvýšením investícií sa musia podľa strany udiať systémové zmeny, aby zdroje do zavlažovacích systémov prinášali čo najväčší efekt. Podľa SaS neexistuje žiaden rozumný dôvod, aby štátny podnik Hydromeliorácie bol vlastníkom zavlažovacieho systému. „Podnikanie štátu v tejto oblasti je objektívne neefektívne a škodlivé, čo dokazuje aj správa Najvyššieho kontrolného úradu za rok 2017, ktorá poukázala na zanedbaný majetok hydromelioračných zariadení,“ povedala poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová, ktorú doplnila tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová: „Zavlažovací systém by podľa nášho názoru mal byť za symbolickú cenu odpredaný tým farmárom, ktorí reálne na poľnohospodárskej pôde podnikajú a do tohto systému už vložili z vlastných zdrojov milióny eur.“

Závlahy sú len časť riešenia

Strana SaS je presvedčená, že zlepšenie závlahovej infraštruktúry je len časťou riešenia problémov so suchom. Zmeniť sa podľa strany musí prístup štátu a farmárov ku krajine ako takej. „Treba sfunkčniť odvodnené územia a obnoviť ich hydrologický režim. Treba prehodnotiť a eliminovať drenážne odtoky z krajiny. S poľnohospodármi treba hľadať riešenia na podporu rôznorodosti v rastlinnej výrobe a dodržiavanie správnej poľnohospodárskej praxe pri hospodárení v krajine. Je nevyhnutné upraviť hospodárenie v lesoch a pri plánovaní výstavby priemyselných parkov vyberať vhodné lokality aj z hľadiska ochrany vodných zdrojov a ich dostupnosti na zavlažovanie,“ navrhli Zemanová a Halgašová, ktoré dodali, že do riešenia problémov sucha by mali byť zapojené aj ďalšie ministerstvá, osobitne ministerstvo životného prostredia.

Pôdohospodárska platobná agentúra zverejnila spomínanú výzvu tento týždeň, a to so značným časovým predstihom, aby mali potenciálni žiadatelia dostatok času na prípravu svojich projektov. Uzávierka výzvy je naplánovaná na 15. novembra 2018.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #závlahy #dotácie v agrosektore #strana SaS