Výška súkromnej penzie už nebude tajomstvom

Ľudia, ktorí investovali peniaze do súkromných fondov, netušia, aké vysoké budú ich penzie. Najmä slabšie zarábajúci môžu byť nepríjemne prekvapení. Väčšina súkromných dôchodkov sa totiž pohybuje v desiatkach eur. Sporiteľ sa o tejto sume dozvie až po odchode do penzie. Rezort práce to zmení. Pripravil opatrenie, ktoré od januára budúceho roka zavedie nový výpis účtu z tretieho piliera. Podobne chce postupovať aj pri ostatných pilieroch. Ide o koncept, ktorý je v zahraničí známy ako Oranžová obálka.

26.07.2018 16:59
politika vývoj nezamestnanosť TK Richter Foto: ,
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.
debata (9)

„Už od začiatku budúceho roku budú výpisy z III. piliera obsahovať aj informáciu o očakávanej výške budúceho dôchodku a v priebehu roka 2019 sa rovnaké pravidlá zavedú pre II. pilier,“ povedal minister práce Ján Richter (Smer). Sporitelia dostanú výpisy v elektronickej podobe, ak budú mať záujem, doplnková dôchodková spoločnosť im ho pošle poštou. Nové pravidlá prichádzajú v rámci preberania európskej legislatívy. V II. pilieri si sporí 1,4 milióna ľudí, v III. pilieri 811-tisíc.

Výšku súkromných penzií z II. piliera poisťovne zatiaľ aktívne nekomunikujú. Sociálna poisťovňa zverejňuje priemerný súkromný dôchodok, v roku 2017 bol 23,89 eura. Údaje za III. pilier štát nepublikuje, keďže vstup doň je dobrovoľný.

Údaje v oranžovej obálke

Ministerstvo práce zároveň plánuje v budúcnosti sprístupniť aj budúcu výšku štátnych dôchodkov. „Všetky potrebné údaje dostanú ľudia v takzvanej oranžovej obálke a následne sa budú vedieť rozhodnúť, ako sa najlepšie zabezpečia na dôchodok,“ dodal Richter. Z dôležitých údajov bude v obálke aj informácia o tom, kedy môže pracujúci človek odísť do dôchodku, keďže táto hranica sa stále posúva a momentálne je na úrovni 62 rokov a 139 dní.

Oplatí sa druhý pilier?

Či sa sporiteľom oplatilo sporenie v II. pilieri, to zistia až po odchode do dôchodku. Napríklad človek s priemernou mzdou, ktorý v roku 2005 vstúpil do II. piliera a teraz odchádza do penzie, môže mať našetrených asi 7 360 eur. Z tejto sumy si môže kúpiť doživotný súkromný dôchodok vo výške 21 eur a zvyšných 376 eur mu mesačne bude aj naďalej vyplácať štát. Kombinovaný dôchodok bude teda vo výške 397 eur.

Ak by sa priemerne zarábajúci sporiteľ spoliehal len na štát, poberal by z prvého piliera penziu vo výške 422 eur. V tomto prípade strata na vstupe do II. piliera predstavuje 25 eur za mesiac.

V druhom pilieri má aktuálne 1,4 milióna ľudí investovaných 7,97 miliardy eur, v treťom pilieri má 811-tisíc sporiteľov uložené takmer 2 miliardy eur.

5 fondov III. piliera skončilo v strate

Z jedenástich sporiacich fondov III. piliera za posledný rok skončilo v strate až 5 dôchodkových fondov. Samotné výnosy sa pohybovali od mínus 1,59 percenta do plus 3,41 percenta. V druhom pilieri z 19 fondov spadli do straty len dva. V tomto prípade sa zhodnotenie majetku pohybovalo od mínus 0,093 percenta do plus 12,122 percenta. Vysoké výnosy dosahovali hlavne indexové fondy, ktoré na slovenskom finančnom trhu ponúka len II. pilier.

Najväčšou výhodou III. piliera je daňové zvýhodnenie. Pracujúci ľudia si môžu znížiť daňové základy maximálne o 180 eur, na daní z príjmu ušetria 34,2 eura. V praxi väčšine ľudí do III. piliera prispieva zamestnávateľ, ktorý si tiež môže znížiť daňový základ maximálne o 6 percent z hrubej mzdy zamestnanca. Pri pracovníkovi s hrubou priemernou mzdou vo výške 954 eur má firma daňový základ každý mesiac nižší o 57,24 eura.

Po odchode do penzie sa ľudia v III. pilieri môžu rozhodnúť medzi dočasným alebo doživotným dôchodkom. Naraz si všetky úspory môžu vybrať len invalidní dôchodcovia alebo tí, ktorých našetrená suma nedosahuje ani hodnotu dvojnásobku priemernej mzdy, čo je 1 908 eur. V II. pilieri dostanú vyplatené všetky nasporené peniaze len nadpriemerne zarábajúci, ktorí v súčasnosti od štátu poberajú dôchodok minimálne vo výške priemernej penzie, tá je aktuálne 432,40 eura.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #II. pilier #Ján Richter #ministerstvo práce a sociálnych vecí #III. pilier