NAKA počas protidrogovej akcie zadržala aj príslušníka ozbrojených síl

27.07.2018 11:26
NAKA
Ilustračná foto. Autor: ,

Národná protidrogová jednotka Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a malackí policajti zasahovali v utorok (24.7.) v Malackách. Pri protidrogovej akcii zaistili 300 dávok kokaínu v hodnote 1 800 eur, 114 dávok pervitínu za 580 eur a hotovosť 1 280 eur. Medzi zadržanými je aj príslušník ozbrojených síl. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Slovenskí konzumenti drog majú stále najväčší záujem o marihuanu a pervitín. No nezaostáva ani kokaín. Pri jeho dovoze spolupracujú s dílermi z Rakúska a Maďarska predovšetkým páchatelia z Bratislavského kraja. Dôvod je jednoduchý. Otvorené hranice a kúpyschopnosť osôb z okolitých štátov,“ uviedol Slivka.

V minulom roku polícia riešila 638 prípadov súvisiacich s pervitínom, ktorého sme zaistili viac ako štyri kilogramy. „Riešili sme tiež 1 153 prípadov súvisiacich s marihuanou, ktorej sme zaistili takmer 150 kilogramov. V rukách kriminalistických expertov skončilo aj 31 rastlín konope,“ doplnil. Heroín je podľa polície na ústupe (400 gramov). „Záujem o užívanie anabolík naopak narastá,“ uviedol.

Kľúčová je Bratislava aj jej letisko

Na medzinárodnej drogovej scéne je Slovensko tranzitnou krajinou. „Ako príklad možno uviesť opäť kokaín. Ten sa na území Slovenska nie len že nevyrába, ale Slovenská republika nie je primárne ani jeho cieľovou destináciou. Páchatelia drogovej trestnej činnosti však na jeho dovoz z Južnej Ameriky do Európy neraz využívajú bratislavské letisko,“ vysvetlil.

Na slovenskej drogovej scéne má podľa Slivku osobitné postavenie Bratislavský kraj, a to najmä Bratislava. „Je to fenomén každého hlavného mesta ktorejkoľvek krajiny na svete. Dôvodom je ekonomická sila a kúpyschopnosť obyvateľov. Ale aj vysoká miera anonymity a výhodná geografická poloha Bratislavského kraja. Hraničí totiž s Českou republikou, Rakúskom a Maďarskom,“ zdôvodnil Slivka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#drogy #NAKA #polícia SR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku