Ministerka kultúry Laššáková odvolala šéfa SND Chudovského

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Marián Chudovský končí vo funkcii. Z postu šéfa našej prvej divadelnej scény ho po spoločnom stretnutí odvolala ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer).

01.08.2018 11:34 , aktualizované: 19:00
Marian Chudovský Foto: ,
Bývalý generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.
debata (94)

Stretnutie Laššákovej a Chudovského sa uskutočnilo v reakcii na medializované informácie o finančných problémoch SND a štrajku, ktorý by mohol ohroziť nadchádzajúcu 99. sezónu divadla, ktorá sa začne v septembri.

Laššáková mieni, že odvolanie Chudovského bol nevyhnutný krok. "Presvedčili ma o tom predstavy pána Chudovského a hlavne jeho dlhodobá pasivita ako manažéra racionálne riešiť finančnú situáciu SND,“ uviedla v mediálnom vyhlásení. Zároveň oznámila, že dočasným vedením SND poverila riaditeľa ekonomického a technicko-prevádzkového úseku SND Vladimíra Antalu.

Ministerka o dlhodobej nespokojnosti v SND

Hospodárenie SND

Za ministerkiným rozhodnutím je hospodárenie SND, ktoré sa opakovane ocitlo v červených číslach. Po roku 2015, ktorý SND ukončilo so stratou 657 00 eur a výsledkom za rok 2017, ktorý bol mínus 692 000 eur, sa niekoľkotisícová strata na strane inštitúcie očakávala aj pri zúčtovaní roka 2018, upozornila Laššáková s tým, že za prvých šesť mesiacov tohto roka priznalo SND stratu vo výške viac ako milión eur. "Zlá finančná situácia sa stala aj dôvodom nevyplatenia pohyblivej zložky mzdy pre technický personál za vykonanú prácu počas júna 2018,“ dodala ministerka.

Laššáková deklarovala, že jej záujmom je, aby SND v septembri riadne začalo nadchádzajúcu 99. sezónu. „Dočasne poverené vedenie bude úzko spolupracovať s expertnou radou, kde budú zástupcovia ministerstva kultúry, ale aj zamestnancov SND, aby sme spolu dosiahli zlepšenie a stabilizáciu finančnej situácie v SND,“ dodala ministerka.

Chudovský: Čakal som spoluprácu, prišiel odvolací dekrét

Stretnutie s ministerkou malo byť o možnom riešení súčasnej situácie v SND i financovaní kultúrnej inštitúcie, namiesto dialógu o budúcnosti prišiel odvolací dekrét, uviedol Chudovský.

„Veril som, že sa aspoň porozprávame o možných riešeniach, ktoré som mal pripravené smerom do budúcnosti a že počkáme minimálne na výsledok auditu, ktorý nariadil rezort kultúry v SND,“ povedal Chudovský. „Moja snaha však stroskotala, dostal som odvolací dekrét,“ dodal končiaci generálny riaditeľ SND o pracovnom stretnutí s ministerkou, ktoré bolo vôbec prvé po nástupe Laššákovej do funkcie v druhej polovici marca 2018.

Chudovský je presvedčený, že vo svojom pôsobení na čele SND nepochybil. „Som hrdý na to, že sme vytvorili koncepčný program, domáce i zahraničné ocenenie sa premietlo do rekordných tržieb. Mali sme pripravené aj projekty do budúcnosti, ktoré mohli budovať dlhodobé renomé a prestíž SND, to sa asi teraz trochu preruší,“ uviedol. Zopakoval, že ak si má SND udržať vysokú umeleckú kvalitu i konkurencies­chopnosť so špičkovými kultúrnymi scénami v Európe, potrebuje vyššie dotácie. „Stále hovorím, že SND, ako aj celá kultúra na Slovensku sú poddimenzované,“ upozornil.

Umelcov krok ministerky zaskočil

Herca Martina Hubu rozhodnutie ministerky kultúry odvolať Chudovského zaskočilo. „Chcem veriť, že nám bude poskytnutá správa, ktorá bude informovať o tom, na základe čoho sa k rozhodnutiu dospelo. Prekvapuje ma fakt, že sa to deje uprostred prázdnin, keď je inštitúcia bez umeleckého osadenstva, no kým nepoznám argumenty, je pre mňa ťažké zaujať stanovisko. Osobne zatiaľ nejaký evidentný dôvod pre toto rozhodnutie nepociťujem. A môžem povedať, že som to nevybadal ani vo svojom okolí,“ povedal Huba.

Podľa opernej speváčky Jolany Fogašovej je napätie v súbore Opery SND obrovské. „Už niekoľko rokov to veľmi silno vnímam a situácia sa stále zhoršuje. Som stálym hosťom Opery SND 25 rokov. Tým, že pravidelne hosťujem v SND, som bola účastná za posledné roky mnohých umeleckých a prevádzkových rozhodnutí, o ktorých si myslím, že neboli celkom férové, a to nielen voči domácim zamestnancom SND. Neviem posúdiť, kto presne je za túto situáciu zodpovedný, pretože kompetencie nadriadených sú čiastočne posplietané,“ povedala Fogašová.

Tieto problémy podľa jej slov narastajú už niekoľko rokov a nikto ich adekvátne nerieši. „V tomto smere ma vôbec neprekvapuje situácia, ktorá nastala. Zmena stavu umeleckých a technických pracovníkov je nevyhnutná, pretože sú podhodnotení a pritom majú podávať špičkové umelecké výkony, porovnateľné so zahraničím. Umenie by malo mať nejaký solídny základ, aby mohlo na niečom stavať. Keď však ľudia z domáceho ansámblu, zboru, orchestra aj technických zložiek sú nútení hľadať si ešte nejaké ďalšie zamestnania, aby mohli vôbec existovať, tak vysokú umeleckú úroveň z dlhodobého hľadiska nie je možné udržať,“ komentovala situáciu Fogašová. Konkrétne orchester a zbor by podľa jej slov mali byť ohodnotené aspoň na úrovni Slovenskej filharmónie.

„Myslím, že najproblematic­kejšou a zároveň aj najkomplikovanejšou súčasťou celej kauzy je Opera SND,“ dodala operná diva.

Poslanecký prieskum na podnet odborov

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer) uviedol, že v tejto chvíli nepozná dôvody odvolania Chudovského. "Podľa toho, čo som si prečítal v médiách, bola zrejme situácia natoľko neúnosná, že to bol krok na záchranu situácie v divadle,“ povedal pre Pravdu Jarjabek. Podľa jeho slov trvá v SND už dva mesiace poslanecký prieskum, ktorý začali na podnet troch hlavných odborových organizácií v divadle. Jarjabek tvrdí, že išlo o zlé vynakladanie finančných prostriedkov, hlavne v Opere: „Odbory nedostali odpovede na otázky, ktoré kládli riaditeľovi ohľadom financií týkajúcich sa ,hosťovačiekʻ, platov či odmien.“

Podľa Natálie Milanovej (OĽaNO) ide o tvrdenie proti tvrdeniu. "V Opere SND bol na základe podnetu ohľadom nevýhodného hospodárenia plánovaný poslanecký prieskum, na ktorom som sa chcela zúčastniť. Keďže som tam ešte fyzicky nebola, nemala som možnosť situáciu si osobne preveriť. Teraz je to pre mňa iba tvrdenie proti tvrdeniu,“ poznamenala s tým, že ju spôsob odvolania riaditeľa SND ministerkou Laššákovou prekvapuje, najmä v súvislosti s tým, že kontrolu ukončia až v septembri.

Ministerka o pripravovaných opatreniach

Mzdy boli vyplatené, divadlu však chýbajú peniaze

Chudovský sa ešte na začiatku týždňa vyjadril, že SND „neeviduje žiadne podlžnosti voči svojim zamestnancom, to znamená všetky mzdy, vrátane júnovej platby boli bez meškania a akýchkoľvek obštrukcií poukázané na účty zamestnancov. Vedenie SND zároveň 28. júna rozhodlo, že tento čas nebude plošne vyplácať výkonnostné odmeny za mesiac jún. To znamená, že odmeny nebudú vyplatené nikomu."

Podľa Chudovského bolo toto rozhodnutie vedenia divadla reakciou na obmedzený rozpočet na rok 2018. „Problém je v tom, že v rámci snahy držať krok s kultúrnou špičkou Európy bola uplynulá sezóna zároveň aj jednou z najdrahších (investície do kvalitných scénických či kostýmových výprav, honoráre pre špičkových hosťujúcich sólistov, externých spolupracovníkov a pod.). Na jednej strane očakávaná kvalita v porovnaní s inými európskymi scénami, na druhej strane neporovnateľné rozpočty, nám pomerne výrazne zužujú priestor… Kvalitných predstavení sa však programovo odmietame vzdať, pretože predchádzajúce sezóny nám jasne ukázali, že vysoká kvalita síce niečo stojí, ale vracia sa v podobe vyššieho počtu záujmu divákov a tiež predaných vstupeniek,“ uviedol okrem iného Chudovský.

Vedenie SND podľa neho považuje investíciu do kvality a tým aj do dlhodobého renomé inštitúcie za tú najlepšiu cestu ako fungovať v režime – „za málo peňazí, veľa muziky“.

"Zlá správa je to, že táto cesta je trochu dlhšia a nesie v sebe mnohé synergické riziká, ako napríklad pragmatické rozhodnutia o nevyplatení výkonnostných odmien. Aj k nim však treba otvorene povedať, že ide o zriedkavý jav, v rámci ktorého aj tentoraz hľadáme formy a prostriedky ako odmeniť ľudí, ktorí si to zaslúžia a ktorí chcú robiť na Slovensku kultúru napriek mimoriadne tvrdým podmienkam,“ napísal Chudovský.

Dodal, že „doposiaľ nezaznamenali žiadne požiadavky podmieňované štrajkom a podobne, preto informácie o ohrození 99. divadelnej sezóny považujeme v túto chvíľu za úplne irelevantné“.

Ministerka vyjadrila znepokojenie

Šéfka rezortu kultúry sa ešte na začiatku týždňa vyjadrila k medializovanej komplikovanej finančnej situácii v SND v pondelok 30. júla večer na svojom profile na Facebooku.

„Som znepokojená zo situácie v Slovenskom národnom divadle, kde pre zlú ekonomickú situáciu hrozia zamestnanci štrajkom a ohrozená je celá ďalšia divadelná sezóna. Očakávam, že generálny riaditeľ divadla preruší dovolenku a vráti sa ihneď riešiť túto situáciu, pod ktorú sa zjavne podpísali aj chybné rozhodnutia vedenia divadla,“ napísala v statuse.

Ministerka kultúry ďalej okrem iného deklarovala, že je pripravená prijať „celý rad ozdravných opatrení a vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí túto situáciu spôsobili“.

Dodala, že „zamestnanci divadla si zaslúžia svoje peniaze, SND si zaslúži kompetentný prístup a Slovensko si zaslúži svoju významnú kultúrnu inštitúciu naplno pripravenú na nové umelecké výkony“.

94 debata chyba
Viac na túto tému: #SND #Ľubica Laššáková