Nehoráznosť, reaguje SNS na Cigánikovej selfie z operačnej sály

01.08.2018 15:50, aktualizované: 17:00
Jana Cigániková, SaS, poslankyňa, NR SR
Poslankyňa NR SR za stranu SaS Jana Cigániková. Autor: ,

Koaličná SNS považuje za nehorázne, že sa opozičná poslankyňa Jana Cigániková (SaS) odfotila na operačnej sále, kde práve prebiehal zákrok, a fotku zverejnila na sociálnej sieti.

V priebehu štvrtka Facebook umožnil zobrazovanie fotografie iba na základe voľby užívateľa sociálnej siete s poznámkou, že snímka môže mať nevhodný obsah.

Podľa národniarov je to miesto, kde treba mať pokoru a úctu k telu. Cigániková je na stáži v jednej zo štátnych nemocníc a podľa jej slov ju prizvali aj k operáciám. SNS žiada, aby tento postup nemocnice prešetril Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

„Považujem to za nezodpovedné konanie tak zo strany poslankyne, ako aj zo strany vedenia nemocnice či pracoviska operačných sál. Priestory operačných sál majú svoj vlastný a prísny režim. Musí byť zachovaná maximálna sterilita, asepsa a intimita pacienta. Chodiť na operačnú sálu a robiť si selfie z operácií?“ pýta sa predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník (SNS).

Konanie Cigánikovej, ktorá sa problematike zdravotníctva venuje, považuje za nehoráznosť a ničím neospravedlniteľný exhibicionizmus. „Pýtam sa teda, ako je možné, že sa tam ocitla aj pani Cigániková? Ako skúsený lekár viem, aké je nebezpečné na operačnej sále konanie cudzej osoby, ktorá tam nepatrí. Dnes som volal predsedovi ÚDZS Tomášovi Haškovi a požiadal som ho, aby celú vec prešetril a informoval o tom zdravotnícky výbor,“ vyjadril sa Zelník.

Cigániková na sociálnej sieti vysvetľuje, že v nemocnici stážuje celé leto. Chce sa takouto formou konfrontovať s reálnou praxou a vypočuť si ľudí, ktorí tu pracujú. „Naozaj mi záleží na tom, aby som nerobila rozhodnutia len tak od stola, a najmä aby som sa rozhodovala správne. Dnes ma prizvali k operáciám obličiek. Pri prvej operácii na mňa prišli na chvíľku návaly tepla, trošku som to predýchala a potom už úplná pohoda. Postavila som sa za chrbát operatéra a pozerala celý proces z vyvýšeného stolčeka, ktorý mi pridelili. Doktor vyberal nádor,“ napísala na sociálnej sieti s tým, že v druhom prípade to boli obličky. Cigániková zároveň avizuje, že vo štvrtok (2.8.) sa ide pozrieť na operáciu s robotom, ktorý je jediný na Slovensku.

Jana Cigániková v reakcii uviedla, že ona za nehorázne považuje schvaľovať v parlamente zdravotnícke zákony bez diskusie s odborníkmi v druhom čítaní a prilepením k iným zákonom. „Vedenie nemocnice a lekári nie sú na hlavu padnutí, urobili všetko, čo urobiť mali, sterilita bola zachovaná. Na operáciu ma vpustili až vo chvíli, keď bol pacient úplne zakrytý a bolo vidieť len operované miesto. Aj novinári chodia robiť záznamy na operačné sály,“ pripomenula Cigániková.

Podľa jej slov Zelník nepozná predpisy a z toho vyplýva, že nie je až tak dobrý lekár, ako si myslí, „rovnako, ako nie je dobrý politik“. „Aj takto dobrý úmysel otočí na niečo negatívne len preto, že mám iné politické tričko,“ dodala.

#SNS #zdravotníctvo #SaS #selfie #Cigániková Jana
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku