Iniciatíva Veda chce žiť! organizuje protestné zhromaždenie k situácii v SAV

Iniciatíva Veda chce žiť! organizuje v piatok 3. augusta o 8:45 hod v areáli Slovenskej akadémie vied (SAV) na Patrónke protestné zhromaždenie. SAV sa podľa iniciatívy v posledných týždňoch dostala do kritického stavu pre nekonanie ministerstva školstva pri zápise organizácií SAV do registra verejných výskumných inštitúcií.

02.08.2018 10:28
SAV, Slovenská akadémia vied Foto: ,
Slovenská akadémia vied.
debata (9)

„Táto skutočnosť paralyzuje ústavy a vážne ohrozuje našu budúcnosť. Na stretnutí vystúpia predstavitelia Predsedníctva SAV, Snemu SAV a Odborového zväzu SAV, ktorí budú informovať o vzniknutej situácii. Zhromaždenie sa uskutoční aj v Košiciach. Na podujatí bude možné podporiť svojím podpisom výzvu štátnym orgánom, aby sa urýchlene postarali o nápravu vzniknutého stavu,“ informujú členovia Veda chce žiť! na svojej webovej stránke.

Organizátori vyzývajú ministerstvo školstva, aby si bezodkladne splnilo svoju zákonnú povinnosť a zapísalo organizácie SAV do registra verejných výskumných inštitúcií. „Ministerstvo k vykonaniu tohto kroku disponuje všetkými podkladmi vrátane tých, ktoré požadovalo nad rámec zákona. Apelujeme na najvyšších ústavných činiteľov, predsedu vlády Petra Pellegriniho, predsedu parlamentu Andreja Danka a prezidenta republiky Andreja Kisku, aby v rámci svojich kompetencií vyvinuli aktivity, ktoré by pomohli k splneniu tejto požiadavky. Očakávame, že najneskôr do 8. augusta si ministerstvo svoju povinnosť splní a všetky organizácie SAV do registra verejných výskumných inštitúcií zapíše. V opačnom prípade budeme vo verejných protestoch pokračovať,“ píše sa vo výzve.

„Inštitúcie momentálne nemôžu nakladať s peniazmi na nákup techniky, služobné cesty si zamestnanci hradia z vlastného vrecka, nie je možné zapájať sa do projektov či grantov. Nezanedbateľná je duševná ujma. V situácii, keď vedci necítia podporu zo strany štátu, ale čelia nezmyselným prekážkam, je atraktivita tohto povolania vážne ohrozená,“ povedala hovorkyňa akadémie Monika Hucáková.

Ministerstvo školstva našlo nezrovnalosti

Národná rada SR v minulom roku schválila zákon o verejnej výskumnej inštitúcii. Podľa tohto zákona sa mali od 1. júla organizácie SAV stať verejnými výskumnými inštitúciami. Akadémia mala do 1. apríla 2018 predložiť na ministerstvo školstva prvé podklady potrebné na transformáciu inštitúcií z rozpočtovo príspevkových organizácií na verejné výskumné inštitúcie a do 31. mája kompletnú dokumentáciu. Ministerstvo školstva tvrdí, že našlo v dodaných podkladoch asi 40 nezrovnalostí.

Denník Pravda požiadal ministerku školstva Martinu Lubyovú (nom. SNS) o rozhovor, v ktorom sa vyjadrila aj o aktuálnych problémoch spojených s transformáciou ústavov SAV na verejné výskumné inštutúcie. Povedala v ňom okrem iného, že SAV nestihla registráciu do konca mája a nepodarilo sa jej všetko vydokladovať, zákonom stanovený termín už uplynul. Ministerstvo teraz spätnou registráciou otvára celý rad otázok, ktoré by inštitúcie SAV trápili v budúcnosti.

„Či sú oprávnení konať, odkedy boli na to oprávnení, jednoducho, ako majú postupovať, keď nesplnili podmienky. Kameň úrazu je teraz v tom, že pri spätnej registrácii musia ústavy okrem chýbajúcich podkladov doplniť aj informácie o majetku štátu, ktorý sa má vložiť do nových spoločností. Sme presvedčení, že SAV ich má a nemá problém ich zverejniť ani dodať ministerstvu na registráciu. Protokoly mali byť pripravené k 31. júlu. Je najmä v záujme akadémie, aby sa prechod majetku a práv uskutočnil transparentne a v súlade s platnou legislatívou,“ hovorí ministerka v interview.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #protest #SAV #Martina Lubyová