Unesený Vietnamec mal byť vo vládnom špeciáli dobitý a zdrogovaný

Unesený vietnamský podnikateľ Trinh Xuan Thanh bol v slovenskom vládnom špeciáli.

02.08.2018 20:24 , aktualizované: 23:22
debata (480)

Na bratislavskom letisku mal do neho nastupovať zbitý a zdrogovaný. Vo štvrtok o tom s odvolaním na policajtov, ktorí sprevádzali vietnamskú delegáciu, informoval Denník N. Na tieto informácie reagovalo už ministerstvo vnútra, exminister Robert Kaliňák aj vládnuca strana Most-Híd.

Delegácia v špeciáli priletela už z Prahy do Bratislavy, sprevádzať ju mal šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák. Presunula sa na stretnutie do vládneho hotela Bôrik. Pred ním mal byť podľa denníka v jednej z dodávok požičaných v Prahe aj unesený podnikateľ.

Počas spoločného stretnutia oboch delegácií mali vietnamskí predstavitelia požiadať, aby policajti do kolóny zaradili ešte jednu dodávku. Tú, v ktorej je unesený Vietnamec. Dobitého ho mali vidieť aj slovenskí policajti, ktorí ho mali prekladať z požičanej dodávky do policajnej. Ochrankárom povedali, že sa opil a spadol zo schodov. Spolu s Thanhom nastúpili ešte dvaja muži, zrejme príslušníci vietnamskej tajnej služby. Ako posledný mal s nimi nastúpiť aj do vládneho špeciálu. Denník N tiež informoval, že letuškám kapitán nariadil odobrať všetky mobily, aby nemohli fotografovať.

Vnútro: Článok je úplný nezmysel

Publikovaný článok je úplný nezmysel, obsahuje samé výmysly a klamstvá a ide o čisté sci-fi jeho autora. Rezort vnútra nevie posúdiť či autorka článku úmyselne klame a zavádza verejnosť, alebo bola iba zneužitá inou osobou na publikovanie nezmyslov. MV SR odmieta špekulovať, ktorá verzia je pravdepodobnejšia.

Napríklad riaditeľ protokolu rezortu vnútra Radovan Čulák nikdy nevidel žiadneho dobitého či opitého človeka a nikdy ho nekázal preložiť z jedného auta do druhého, ako to popisuje článok. Veta „Kali o tom vie, je to štátny záujem,“ ani žiadna podobná nikdy nezaznela.

Slovenské orgány sa úmyselne žiadnym spôsobom nepodieľali na únose vietnamského občana do zahraničia.

Tvrdenia o únose sú podľa Kaliňáka obludnosť

Informácie o priebehu únosu vietnamského občana a zapojení slovenskej strany do kauzy sú mimoriadna obludnosť. Pre TASR to uviedol poslanec Národnej rady SR a exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer).

„Za roky som si naozaj zvykol na klamlivé a zavádzajúce články, toto je ale mimoriadna obludnosť. Sú to vymyslené veci a snaha pošpiniť Slovensko, zatiahnuť ho do tejto veci, v ktorej nefiguruje a nijako sa na tom nepodieľalo,“ deklaroval.

Exminister vnútra a podpredseda Smeru Robert... Foto: Ivan Majerský, Pravda
snem SMER, Kaliňák Exminister vnútra a podpredseda Smeru Robert Kaliňák.

Policajtov, ktorí mali vypovedať o priebehu únosu, označil Kaliňák za imaginárnych. „To sa proste nestalo. Mnoho veci vyvrátil aj samotný šéf protokolu Radovan Čulák. Tento článok rozbije aj nemecká policajná správa. Žiaden takýto človek na palube vládneho špeciálu nebol. Nebol tam nikto zranený či spútaný. To nie je pravda,“ vyhlásil exminister s tým, že nerozumie, ako mohol byť článok napísaný tak vzdialene od reality. „Nestál som pred hotelom Bôrik, netelefonoval som,“ tvrdí.

Nemecká strana podľa Kaliňáka vypočula všetkých ľudí a dala stanovisko, že Slovensko do toho nie je zapletené, ale mohlo byť oklamané.

Most-Híd chce špeciálnu komisiu

Prípad únosu považuje vládna strana Most-Híd za bezprecedentný a vyžaduje okamžité rázne kroky. Uviedla hovorkyňa strany Klára Debnár. Most-Híd žiada zriadiť špeciálnu vyšetrovaciu komisiu aj vyvodenie personálnej zodpovednosti.

„Vo svetle závažných informácií, ktoré uviedol Denník N na základe výpovedí policajtov, je dôvodné podozrenie, že čelíme veľmi vážnemu problému, ktorý presahuje hranice našej krajiny. Takýmto konaním sa vážne poškodilo medzinárodné renomé Slovenskej republiky. Členská krajina EÚ sa podieľala na únose cudzieho štátneho občana, ktorý je trestne stíhaný v ďalšej krajine nášho spoločenstva,“ uviedla Debnár.

Kaliňák: Venujte sa reálnym veciam

Most-Híd žiada okamžité uskutočnenie takých právnych úkonov, vrátane zriadenia špeciálnej vyšetrovacej komisie, ktoré preveria všetky zverejnené skutočnosti. Rovnako hovorí o potrebe vyvodenia okamžitej osobnej zodpovednosti. Do ukončenia vyšetrovania chce, aby bol mimo služby postavený riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov Peter Krajčirovič. Chce aj ochranu policajtov, ktorí o okolnostiach únosu prehovorili.

Vládna strana rovnako navrhuje zvolanie parlamentného branno-bezpečnostného výrobu, ako aj výboru na kontrolu SIS. Žiada, aby tam prišli kompetentní predstavitelia Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby a Ministerstva vnútra z času údajného skutku aj tí súčasní.

Na margo Mostu-Híd Kaliňák poznamenal, že bugárovci by sa mali venovať reálnym veciam a faktom a nie vymysleným článkom. „Ak sa ma na to budú pýtať, rád im to vysvetlím,“ dodal Kaliňák s tým, že mimoriadneho parlamentného brannobezpečnos­tného výboru sa zúčastní, keďže je jeho členom.

Slovenské orgány nemôžu konať

Generálna prokuratúra SR v stredu (1.8.) uviedla, že v predmetnej trestnej veci majú právomoc vykonávať úkony trestného konania zatiaľ len nemecké justičné orgány. Nemecké justičné orgány podľa hovorkyne GP SR Andrey Predajňovej neposkytli slovenským justičným orgánom žiadnu oficiálnu informáciu o priebehu, resp. o výsledku trestného konania vedeného v Spolkovej republike Nemecko.

Slovenské justičné orgány zatiaľ nemajú právny ani skutkový základ konať v tejto trestnej veci. GP SR za účelom zistenia relevantných informácií bude ex offo iniciovať pracovné rokovanie so zástupcami justičných orgánov Spolkovej republiky Nemecko a Českej republiky. Na základe výsledkov pracovného rokovania rozhodne o ďalšom postupe. Polícia SR vo štvrtok informovala, že sa pripája k stanovisku GP SR. Slovenský postup v prípade kritizoval prezident SR Andrej Kiska a predstavitelia opozície.

480 debata chyba
Viac na túto tému: #kauza únosu Vietnamca