Bude to pekelný týždeň, uľaví sa nám až počas víkendu

, 04.08.2018 08:00
pocasie, teplo, kupanie
Stráviť najbližšie dni pri vode bude zrejme jedna z možností, ako prežiť najbližšie dni v zdraví. Autor: ,

Je vám horúco? Bude ešte viac! V posledných dňoch na juhu Slovenska teploty neklesli pod tridsať stupňov a tento trend vyvrcholí okolo stredy budúceho týždňa. Od páľavy by sme si mali oddýchnuť až niekedy na budúci víkend.

Vlna horúčav, ktoré zasiahli Slovensko, prišla z juhozápadnej Európy. Ak sa u nás sťažujeme na vysoké teploty, tam to platí dvojnásobne. Vôbec najhorúcejšie je v oblasti Španielska a Portugalska, kde sa teploty v týchto dňoch môžu blížiť až k 48 stupňom a atakovať môžu dokonca európsky teplotný rekord. Ten je zatiaľ pripisovaný gréckym Aténam, kde 10. júla 1977 namerali práve hodnotu 48 stupňov.

Ak má v týchto dňoch niekto pocit, že je mimoriadne horúco, dokonca až rekordne teplo, mýli sa. Vlani 2. augusta dosiahla najvyššia denná teplota v Senici 38,8 stupňa, o dva dni neskôr namerali v Rimavskej Sobote 38,5 a 6. augusta v Gabčíkove 38,2 stupňa.

Klimatológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu v Bratislave Pavol Faško konštatuje, že veľmi teplo je aj v Nemecku. Tam už pred niekoľkými dňami namerali vyše štyridsiatky. Teplo je dokonca aj v oblasti Škandinávie. No o čosi teplejšie ako u nás bolo aj v susednom Česku, zdá sa však, že ich dobehneme. „V juhozápadnej Európe teploty počas budúceho týždňa klesnú a horúci vzduch sa posunie bližšie k nám, takže niekedy okolo stredy ho pocítime aj my,“ upozornil Faško.

Všeobecne sa odporúča v čase najväčšej horúčavy nevychádzať von, zatemniť okná a dodržiavať pitný režim. A keď už treba vyjsť do rozpálených ulíc, tak len s pokrývkou hlavy, v ľahkom oblečení a fľašou vody na dosah. Ak dôjde k zdravotným ťažkostiam v dôsledku prehriatia, treba pacienta preniesť do chladnejšieho prostredia a podávať mu tekutiny po malých dúškoch, ideálne čistú vodu.

V prípade zhoršenia zdravotného stavu je potrebné kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať. Podľa Aleny Krčovej zo Zdravotnej záchrannej služby vo štvrtok vyšli k 84 pacientom, ktorí skolabovali v dôsledku horúčav. „Najviac výjazdov sme zaznamenali v Prešovskom kraji, kde pomáhali záchranári 20 pacientom, naopak, najmenej v Banskobystrickom kraji. Tam potrebovalo pomoc päť pacientov. V Žilinskom a Bratislavskom kraji skolabovalo z tepla zhodne po 12 pacientov, v Nitrianskom kraji 11, v Košickom kraji a Trenčianskom kraji zhodne po deväť a v Trnavskom kraji šesť pacientov,“ uviedla pre agentúru SITA.

Nemali by sme však zabúdať ani na ochranu zvierat pred slnkom. Neprechádzajte sa so psami počas najväčších horúčav, nenechávajte ich v rozhorúčených autách a nezabudnite, že aj domáce zvieratá musia dodržiavať pitný režim.

Klimatológ hovorí, že v uplynulom týždni padol aj doterajší teplotný rekord tohto leta, ktorý patril Senici. Tam 21. júla namerali 33,8 stupňa. „Už to neplatí, pretože 30. júla dosiahla teplota v Podhájskej 35,3 stupňa. K tejto hodnote sa blížili aj v Holíči, kde vo štvrtok vystúpila teplota na 34,9 a deň predtým v Žihárci na 34,6 stupňa,“ pripomenul Faško. Len vďaka oblačnosti a búrkam neukazoval teplomer vyššie čísla.

Podľa Faška prinášajú horúčavy z týchto dní ešte jednu zaujímavosť. Je ňou nepretržitý výskyt tropických dní. Od roku 1951 sa najdlhšia séria po sebe nasledujúcich tropických dní viaže k roku 1994, na prelome júla a augusta ich bolo devätnásť. V súčasnom období by mohol byť tento rekord vážne atakovaný. Podľa Faška séria tropických dní na bratislavskom letisku, v Hurbanove, Dudinciach a Nitre trvá už od 23. júla, teda dvanásť dní. A vyzerá to tak, že sa nepreruší minimálne do budúceho víkendu.

Ak má v týchto dňoch niekto pocit, že je mimoriadne horúco, dokonca až rekordne teplo, mýli sa. Vlani 2. augusta dosiahla najvyššia denná teplota v Senici 38,8 stupňa, o dva dni neskôr namerali v Rimavskej Sobote 38,5 a 6. augusta v Gabčíkove 38,2 stupňa.

Ako bude

  • Sobota 4. augusta – Jasno až polooblačno. Veľmi teplo. Denné teploty 31 až 36 stupňov.
  • Nedeľa 5. augusta – Polooblačno až oblačno. Veľmi teplo. Nočné teploty 21 až 16, denné 29 až 34 stupňov.
  • Pondelok 6. augusta – Malá, prechodne zväčšená oblačnosť. Teplo. Nočné teploty 20 až 15, denné 28 až 33 stupňov.
  • Utorok 7. augusta – Jasno až polojasno. Teplo. Nočné teploty 19 až 14, denné 27 až 33 stupňov.
  • Streda 8. augusta – Malá, miestami zväčšená oblačnosť. Veľmi teplo. Nočné teploty 20 až 15, denné 28 až 34 stupňov.

(zdroj: SHMÚ)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#teplé počasie #počasie #horúčavy #extrémne horúčavy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Kytica Levanduľa by Prairie Charm

Kytica Levanduľa by Prairie Charm

139,99
Amore farebné ruže Grand

Amore farebné ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk