Kaliňák po teste na detektore lži: Výsledky potvrdili, že neklamem

Poslanec Národnej rady SR za Smer a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák absolvoval pre kauzu vlaňajšieho únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha test na detektore lži. Jeho odpovede na otázky súvisiace s prípadom boli vyhodnotené ako pravdepodobne pravdivé. Kaliňák test absolvoval u rovnakého experta ako kedysi Igor Matovič.

07.08.2018 13:18 , aktualizované: 14:05
debata (832)

Kaliňák informoval, že okrem kontrolných a neutrálnych otázok odpovedal aj na štyri kľúčové otázky, ktoré zaujímajú slovenskú verejnosť a súvisia s prípadom uneseného Vietnamca. Exminister vnútra odpovedal okrem iného aj na štyri kľúčové otázky: Vedeli ste v čase návštevy vietnamského ministra o únose občana Vietnamu v Nemecku? Pomáhali ste organizovať únos občana Vietnamu? Dávali ste pokyny zamestnancom ministerstva vnútra, aby pomáhali organizovať únos občana Vietnamu? Mali ste informácie o tom, že omámený a zbitý občan Vietnamu bol preložený do auta kolóny delegácie vietnamského ministra?

Test exministra vnútra Roberta Kaliňáka na...
Test exministra vnútra Roberta Kaliňáka na...
+3Test exministra vnútra Roberta Kaliňáka na...

Kaliňák na tieto otázky odpovedal slovom nie. „Všetky štyri odpovede prístroj vyhodnotil ako pravdivé. Expert v záverečnej správe konštatuje, odpovede na relevantné otázky boli pravdepodobne pravdivé. Spojenie pravdepodobne pravdivé sa pri týchto testoch používa vo všeobecnosti a predstavuje najvyššiu možnú známku pravdivosti,“ tvrdí Kaliňák.

Jediné dve odpovede, ktoré detektor označil za pravdepodobne nepravdivé, boli v kategórii kontrolných a neutrálnych otázok. „Na otázku, či som sa bál, že sa stane chyba pri tomto teste, som odpovedal nie. Prístroj však ukázal, že nie som až taký hrdina. Na otázku, či som niekedy niekomu urobil niečo zlé, som odpovedal nie, ale odpoveď bola hraničná,“ vysvetlil.

Kaliňák uviedol, že absolvoval detektor lži u experta, u ktorého sa testu podrobil v minulosti aj líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ak by bol na detektore lži na Kriminalistickom a expertíznom ústave Policajného zboru alebo na Národnom bezpečnostnom úrade, výsledky testu by boli podľa Kaliňáka vnímané ako zmanipulované, keďže viedol dlhé roky ministerstvo vnútra.

© Autorské práva vyhradené

832 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #kauza únosu Vietnamca