Slovensko trpí najmä nedostatkom sestier, upozorňuje komora

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) upozornila Vládu SR, že sa snaží riešiť problém s nedostatkom všeobecných lekárov, ale podceňuje nedostatok sestier a pôrodných asistentiek. Podľa tlačovej správy SKSaPA investovaním dvoch miliónov eur do troch lekárskych fakúlt sa nezvýši počet lekárov v praxi, len počet absolventov študijného odboru všeobecné lekárstvo. Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že plánuje študentov ošetrovateľstva podporiť stabilizačnými štipendiami.

08.08.2018 12:15, aktualizované: 16:35
lekari, doktor, zdravotnícrvo, Foto:
Ilustračné foto
debata

Komora opakovane upozorňuje, že ministerstvo zdravotníctva (MZ) nepredložilo odbornej verejnosti žiadnu dlhodobú stratégie plánovania ľudských zdrojov, ktorá by nedostatok pracovnej sily vyriešila.

„Slovensko najviac trpí nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek. Svedčia o tom predlžujúce sa čakacie doby na operácie, zatváranie oddelení a kliník ústavných zdravotníckych zariadení, množstvo nadčasových hodín, ktoré sestry odpracujú nad rámec stanoveného pracovného času, a v neposlednom rade syndróm vyhorenia, ktorým trpia sestry a pôrodné asistentky,“ uviedla prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Nevyužitý návrh motivácie uchádzačov o štúdium

Šéfka komory sestier nerozumie, prečo MZ doposiaľ nevyužilo návrh komory sestier, ako motivovať uchádzačov o štúdium v regulovanom povolaní sestra a pôrodná asistentka. Nedostatok sestier a pôrodných asistentiek je potrebné riešiť systémovo, nie čiastkovými kozmetickými úpravami či premenovaním zdravotníckeho asistenta na tzv. praktickú sestru, zdôraznila Lazorová.

Prezidentka SKSaPA pripomenula, že už dvakrát požiadali MZ, aby zvýšilo dotácie zo štátneho rozpočtu pre verejné vysoké školy, ktoré vzdelávajú sestry, aby mohli prijať vyšší počet uchádzačov o štúdium ošetrovateľstva.

„Vzhľadom na to, že ošetrovateľstvo, rovnako ako všeobecné lekárstvo, je odbor, ktorý je verejne prospešný, potrebný pre spoločnosť a registrované sestry sú v súčasnosti nedostatkovým povolaním, je nutné zvýšiť koeficient príspevku na študenta v povolaní sestra z 3,41 na úroveň podobných odborov ako je farmácia, pôrodná asistencia, všeobecné lekárstvo, zubná technika, zubné lekárstvo, a to minimálne na koeficient 4,96,“ priblížil jedno z riešení člen rady SKSaPA Milan Laurinc. Ak by sa koeficient zvýšil, podľa neho by fakulty ošetrovateľstva mohli prijať viac odborných asistentov, vytvoriť väčšie množstvo seminárnych skupín a skupín na praktické cvičenia.

Čiastkové riešenia vlády sú podľa komory krátkodobé a nevzbudzujú pocit istoty. Pokiaľ vláda nevytvorí absolventom nedostatkových profesií vhodné pracovné podmienky a adekvátne neohodnotí ich prácu, podľa Lazorovej je naivné myslieť si, že absolventi študijných odborov všeobecné lekárstvo, ošetrovateľstvo alebo pôrodná asistencia ostanú na Slovensku.

Podpora stabilizačnými štipendiami

Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že plánuje študentov ošetrovateľstva podporiť stabilizačnými štipendiami. Chcú ich poskytnúť už v akademickom roku 2018/2019. Cieľom štipendií je motivovať absolventov štúdia, aby pracovali v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku, čím by sa počet sestier postupne stabilizoval. Motivovať zdravotnícky personál majú podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej aj investície do nemocníc prostredníctvom kapitálových výdavkov určených na nákup novej techniky a rekonštrukcie priestorov.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #ministerstvo zdravotníctva #Slovenská komora sestier #nedostatok lekárov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy