SNS chce odchod Cséfalvayovej, hovorí o hrubom porušení koaličnej zmluvy

SNS žiada okamžitú výmenu na poste predsedu parlamentného zahraničného výboru, ktorému šéfuje Katarína Cséfalvayová z Mosta-Híd. Tá nevidí dôvod na svoju rezignáciu a reakcii SNS nerozumie. Andrej Danko oznámil, že je šokovaný z vyhlásenia predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, ktorý v Cséfalvayovej konaní rozpor s koaličnou dohodou tiež nevidí.

08.08.2018 16:01 , aktualizované: 19:00
Peter Marček, Katarína Cséfalvayová Foto: ,
Na snímke zľava poslanec NR SR Peter Marček (nezaradený) a predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) počas rokovania výboru
debata (234)

Podľa národniarov nebolo jeho stredajšie rokovanie zvolané po dohode s koaličnými partnermi, hovoria o hrubom porušení koaličnej zmluvy. Program výboru tiež podľa nich smeroval mimo rámca jeho vecných oprávnení.

Zvolanie výboru aj presadzovanie prijatia uznesenia zo strany Cséfalvayovej podľa národniarov „prebiehalo v príkrom rozpore s písomne dohodnutými pravidlami spolupráce koaličných partnerov“. Konanie predsedníčky preto označili za nezlučiteľné s jej ďalším pôsobením v tejto funkcii.

SNS podľa svojich slov podporuje spoločné postoje vlády SR voči narušiteľom medzinárodného systému. „Oficiálne reakcie štátnych inštitúcií na rozličné podnety však musia byť v zmysle koaličnej dohody vždy koordinované a zosúladené,“ povedala.

Bugár obvinenia odmieta

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odmieta, že by jeho nominantka porušila koaličnú dohodu. „Nemohlo dôjsť k porušeniu koaličnej dohody, pretože tá hovorí o tom, že porušením koaličnej zmluvy je, keď koaličný partner, povedzme cez svojich poslancov, nesúhlasí s návrhom a druhý koaličný partner to odsúhlasí s pomocou opozície. V tomto prípade tam ani jeden poslanec vládnej koalície okrem Mosta nebol, tým pádom nemohlo dôjsť k porušeniu, pretože nikto nehovoril, že s tým uznesením má problém,“ povedal.

Bugár tiež avizoval, že situáciu sa nebude snažiť riešiť, pretože koaličná zmluva je jednoznačná – mali sa ozvať skôr. Nepozdáva sa mu ani podsúvanie otázky, prečo sa podobné stanovisko neprijalo po návšteve niektorých poslancov v Kosove.

Výbor riešil Marčekovu návštevu na Kryme

„Ak niektorí kolegovia z vládnej koalície nevidia rozdiel medzi anektovaným územím a územím, ktoré sa samo na základe určitých procesov odtrhlo, a dokonca niektoré štáty Európskej únie ho uznali, tak to nie je môj problém, ale ich problém,“ konštatoval Bugár.

Ako doplnila hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár, stanovisko, ktoré zahraničný výbor prijal, „vychádza z oficiálnej línie slovenskej zahraničnej politiky, ako aj z programového vyhlásenia vlády, za ktoré hlasovali všetci koaliční poslanci“.

Zahraničný výbor NR SR prijal v stredu stanovisko, ktorým odmietol legitimizáciu anexie a okupácie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR. Poslanci výboru tak urobili po tom, čo nezaradený poslanec Peter Marček prednedávnom navštívil Krym. Hlasovania sa zdržal len jeden z prítomných členov výboru, ostatní hlasovali za. Poslanci za SNS a Smer-SD sa však z účasti na výbore ospravedlnili.

Cséfalvayová: Reakcii SNS nerozumiem

Predsedníčka zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) nevidí dôvod na svoju rezignáciu. Priznala, že požiadavka SNS, aby vo funkcii skončila, ju prekvapila.

"Svojimi postojmi som vždy podporovala a presadzovala do praxe oficiálne európske a euroatlantické smerovanie slovenskej zahraničnej politiky, ktoré je zakotvené aj v programovom vyhlásení vlády SR. Aj stredajšie rokovanie výboru bolo zvolané so zámerom prijať stanovisko, ktoré potvrdí a podporí zahraničnú politiku tejto vlády, uviedla v tejto súvislosti poslankyňa.

Deklarovala tiež, že nemieni odovzdávať priestor politikom, ktorí spochybňujú napĺňanie priorít oficiálnej slovenskej zahraničnej politiky a jej hodnotové ukotvenie.

Danko: Nech Most-Híd koná, ako cíti

Predsedu SNS Andreja Danka „vyrušujú“ reči o tom, ako Most-Híd odíde z koalície. „Ak sa Mostu-Híd nepáči táto vládna koalícia, nech nám nedáva mediálne odkazy, ale nech politicky koná, ako cíti,“ uviedol Danko.

Predseda národniarov siahol po týchto vyjadreniach v súvislosti s rozruchom, ktorý nastal po stredajšom rokovaní parlamentného zahraničného výboru. Danko deklaroval, že plne stojí za stanoviskom prvého podpredsedu SNS Jaroslava Pašku, že nominantka Mosta-Híd Katarína Cséfalvayová porušila svojím postupom koaličnú zmluvu. Zároveň oznámil, že je šokovaný z vyhlásenia predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára, ktorý v Cséfalvayovej konaní rozpor s koaličnou dohodou nevidí.

"Koalícia je o kompromise a dodržiavaní pravidiel. Zvykol som si, že pán Kresák a pani Žitňanská (obaja Most-Híd) si robia v koalícii, čo chcú. Odmietam však, aby SNS dodržiavala všetky dohody a pani Cséfalvayová si robila svoje PR, vyhlásil Danko.

234 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Most-Híd #Katarína Cséfalvayová