SaS: Liberáli nepodporia návrh na odvolanie Cséfalvayovej

Liberáli nesúhlasia s požiadavkou Slovenskej národnej strany (SNS) na výmenu predsedníčky Zahraničného výboru Národnej rady SR Kataríny Cséfalvayovej (Most-Híd). Ak SNS takýto návrh predloží, poslanci SaS ho nepodporia. Informoval o tom Róbert Buček z komunikačného oddelenia SaS.

09.08.2018 12:30
Katarína Cséfalvayová Foto: ,
Katarína Cséfalvayová (Most-Híd).
debata (29)

„Skutočnosť, že SNS ako vládna strana ide proti oficiálnej pozícii Slovenska, považujeme za rovnako zásadný problém tejto vládnej koalície ako klientelizmus a korupciu, ktorá pretvorila Smer-SD a SNS na kriminálne štruktúry,“ poznamenal poslanec NR SR Martin Klus (SaS).

SaS vníma aktuálny zahraničnopolitický konflikt medzi Mostom-Híd a SNS v kontexte silnejúcich protichodných názorov koaličných strán a ich príprav na rozpad vlády. Zároveň očakáva, že koalícia sa vyhne vlečúcej sa vládnej kríze a bude hlasovať za predčasné voľby.

SNS v stredu (8.8.) žiadalo okamžitú výmenu predsedníčky Kataríny Cséfalvayovej po tom, čo výbor prijal stanovisko, ktorým odmietol legitimizáciu anexie a okupácie Krymu návštevami ústavných činiteľov SR. Podľa národniarov nebolo toto rokovanie zvolané po dohode s koaličnými partnermi, hovoria o hrubom porušení koaličnej zmluvy.

Cséfalvayová nevidí dôvod na svoju rezignáciu. „Stredajšie rokovanie výboru bolo zvolané so zámerom prijať stanovisko, ktoré potvrdí a podporí zahraničnú politiku vlády,“ uviedla v tejto súvislosti poslankyňa.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odmieta, že by jeho nominantka porušila koaličnú dohodu. „Tá hovorí o tom, že porušením koaličnej zmluvy je, keď koaličný partner, povedzme cez svojich poslancov, nesúhlasí s návrhom a druhý koaličný partner to odsúhlasí s pomocou opozície. V tomto prípade tam ani jeden poslanec vládnej koalície okrem Mosta nebol, takže nemohlo dôjsť k porušeniu, pretože nikto nehovoril, že s tým uznesením má problém,“ povedal pre TASR.

Smer-SD v komuniké vyzval, aby sa koaliční partneri zdržali krokov, ktoré by medzi nimi mohli vytvárať napätie.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #SaS #Most-Híd #Smer #Katarína Cséfalvayová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy