Sestry za štipendium budú musieť ostať na Slovensku 9 rokov

Stabilizačné štipendium pre študentov ošetrovateľstva by podľa plánov ministerstva zdravotníctva malo poskytnúť študentovi 2 000 eur za jeden rok štúdia. Po troch rokoch tak absolvent získa 6 000 eur.

09.08.2018 12:59
zdravotné sestry, zdravotníctvo Foto:
Ilustračné foto.
debata (7)

Informoval o tom portál vZdravotnictve­.sk. Ako informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, podmienkou však je, že bude musieť zotrvať v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti 9 rokov. „Na metodike intenzívne spolupracujeme s ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu. Malo by ísť o sumu 2,5 mil. eur. O detailoch rokujeme ešte s ministerstvom školstva, následne budeme komplexne informovať,“ dodala Eliášová.

Ako pre portál reagovala Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), o takomto pláne ministerstva nevedela. „Doposiaľ sme neboli zo strany MZ SR informovaní o takomto opatrení na stabilizáciu sestier na Slovensku,“ uviedla SKSaPA vo svojom vyhlásení.

Demotivačné riešenie?

Komora už ministerstvu motivačné štipendiá pre odbory, kde je málo študentov, navrhovala. Tie by podľa nej pokryli nemalú časť výdavkov na štúdium. Zároveň by bolo atraktívnejšie. „Ministerstvo zdravotníctva si robí z budúcich sestier „dobrý deň“. Štipendium 6 000 eur za tri roky štúdia a zaviazanie absolventa zotrvať v systéme deväť rokov na Slovensku je nekoncepčným a demotivačným riešením,“ uviedla komora vo svojom stanovisku.

Podľa SKSaPA investuje vláda SR do lekárskych fakúlt 2 mil. eur. Medici pritom nemusia zotrvať na Slovensku. Návrh len dokazuje, že na sestry platí iný meter, konštatuje SKSaPA. „Je naivné si myslieť, že absolvent sa uspokojí so stabilizačným štipendiom počas štúdia a nebude venovať pozornosť tomu, čo ho čaká po ukončení školy,“ uviedla komora.

Absolvent ošetrovateľstva by podľa komory mohol zarobiť vo Švajčiarsku aj 4 000 – 6 000 eur, v Rakúsku 2 000 eur. Bolo by pre neho jednoduchšie odísť a vrátiť stabilizačné štipendium, prípadne oň vôbec počas štúdia nemusí ani požiadať.

„Opakovane upozorňujeme na to, že MZ SR má už dva roky na stole opatrenie, ako zvýšiť počet absolventov. Zmena metodiky rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu verejným vysokým školám umožní prijať viac študentov aj v profesii sestra,“ ukončil vyhlásenie riaditeľ kancelárie SKSaPA Milan Laurinc.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #ministerstvo zdravotníctva #zdravotné sestry #medici #Slovenská komora sestier #štipendiá