Kaliňák sa bráni: Obvinenia sú scestné a absurdné

09.08.2018 14:18
Robert Kaliňák
Na snímke bývalý minister vnútra , poslanec NR SR Robert Kaliňák (Smer) v rozhovore s médiami po rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Autor: ,

Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer) považuje obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom za scestné a absurdné.

Uviedol to dnes po rokovaní mimoriadneho branno-bezpečnostného výboru parlamentu, na ktorom sa zúčastnil. Podľa neho zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania hovoria o možnom neúmyselnom zapojení Slovenskej republiky do celej akcia vietnamskej tajnej služby.

Časť dnešného mimoriadneho výboru sa mala konať verejne, práve na Kaliňákov podnet sa však celé rokovanie konalo v utajenom režime.

V súčasnosti poslanec Národnej rady SR Kaliňák uviedol, že Denník N, ktorý priniesol článok o priamom zapojení slovenskej strany do únosu, iba klame a prináša neoverené fakty bez akýchkoľvek dôkazov.

Od 3. augusta

„Protivládny Denník N zverejnil článok bez akýchkoľvek dôkazov na základe akýchsi anonymných svedectiev, ktoré sme vyvrátili. Ide o jednoznačný pokus politikárčiť,“ povedal Kaliňák na tému dôvodov zvolania mimoriadneho výboru pre obranu a bezpečnosť. Mimoriadny výbor však zvolal jeho predseda Anton Hrnko (SNS) na podnet Andreja Hrnčiara (Most-Híd). Kaliňák medzičasom absolvoval aj takzvaný detektor lži, ktorého výsledky však na Slovensku nemajú právnu váhu.

Kauzu údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú už aj slovenské orgány činné v trestnom konaní od piatka 3. augusta, keď podala trestné oznámenie novinárka Denníka N. Podľa Kaliňáka dovtedy nebol absolútne žiaden dôvod na to, aby polícia postupovala nad rámec zákonných možností. „Polícia, ani orgány činné v trestnom konaní nemôžu konať mimo zákona. Nemali sme informácie o tom, že mal byť zapojený do tohto únosu slovenský vládny špeciál, ani že sme boli oklamaní vietnamskou stranou. Nemeckí vyšetrovatelia vypočuli zamestnancov hotela Bôrik, letiska či letecký personál. Z týchto výsluchov nevyplynuli dôkazy o tom, že by naše úrady mali okamžite konať,“ doplnil exminister vnútra.

Nervózny Kaliňák

Podľa opozičného poslanca Miroslava Beblavého nezazneli na dnešnom výbore také informácie, že by sa dalo jasným spôsobom určiť, či slovenské úrady o únose vedeli, alebo nevedeli. Na Beblavého navyše pôsobil Robert Kaliňák mimoriadne nervóznym dojmom, čo podľa neho môže niečo naznačovať. „Pán Kaliňák dnes deklaroval, že vedome sme sa na únose nepodieľali a možnosť nevedomej spolupráce nevedel vylúčiť. Podľa mňa stále platí to, že aj po dnešku stále nevieme, ako to vlastne celé bolo,“ povedal Beblavý. „Z prejavu Kaliňáka, ktorý skákal do reči a bol obzvlášť nervózny aj na jeho pomery, by sa dalo niečo predpokladať,“ doplnil Beblavý.

Na margo utajenia celého rokovania dnešného výboru Kaliňák povedal, že sa podľa neho nedá rozlíšiť medzi utajovanými a neutajovanými informáciami, aj preto navrhol vyhradený režim. Za jeho podnet hlasovali iba poslanci koalície, čo potvrdil predseda výboru Anton Hrnko. „Navrhol som to preto, aby mali poslanci komplexné informácie od ministerky, ktorá by inak nemohla tak detailne hovoriť. Nedá sa tiež presne povedať, kedy sa hovorí čisto o utajovaných záležitostiach a kedy o nich môže vedieť verejnosť,“ doplnil Kaliňák. Ten sa tiež odvolával na stanovisko generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý v pondelok na brífingu uviedol, že z právnych úkonov, ktoré vykonávali na Slovensku nemeckí vyšetrovatelia, nevyplynuli nové dôkazy, na základe ktorých by bolo možné začať trestné stíhanie.

#Robert Kaliňák #kauza uneseného Vietnamca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku