Vedci vyjadrili nespokojnosť so situáciou v SAV aj pred Úradom vlády SR

Slovenská akadémia vied (SAV) je stále v kritickom stave, keďže Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR nesplnilo požiadavku predošlého protestu a nezapísalo organizácie SAV do registra verejných výskumných organizácii (VVI). Uviedli to organizátori z iniciatívy Veda chce žiť počas utorkového protestného zhromaždenia, ktoré prebiehalo na Námestí slobody v Bratislave.

14.08.2018 12:27 , aktualizované: 17:38
debata (6)

Podľa organizátorov protestov „pretrváva ochromenie chodu ústavov a obavy o budúcnosť.“ Zhromaždením zároveň apelujú na štátne orgány, aby ukončili stav právnej neistoty a nastolili zákonnosť. Predseda Rady vlády SR pre vedu, techniku a inovácie Richard Raši (Smer) zvolal na štvrtok 23. augusta mimoriadne zasadnutie, aby sa všetko potrebné ohľadom SAV vydiskutovalo na neutrálnej pôde. O zvolanie zasadnutia požiadal v utorok predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer).

SAV sa nepohla významne ďalej

„Dnes sme tu preto, lebo sme sa nepohli významne ďalej, v tom, že SAV by mala byť úplne regulérne zaregistrovaná do registra VVI. Všetky argumenty sú v zásade irelevantné. My sme tu preto, aby sme to verejnosti vysvetlili, ale poprosili o pomoc aj vládu SR v tejto kauze, pretože sa cítime bezmocní a cítime sa trošku šikanovaní,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík. Pripomenul, že v utorok boli vyhlásené nové výzvy pre štrukturálne fondy. „Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS) sa vyjadrila, že sa môžeme do nich zapájať. Ja potom nerozumiem stanovisku, ktoré sme dostali cez Agentúru na podporu výskumu a vývoja, že ministerstvo školstva im neodporučilo, resp. zakázalo podpisovať zmluvy so SAV,“ povedal Šajgalík s tým, že od 1. júna žijú v stave, ktorý pripomína kómu. Inštitúcia sa podľa neho venuje úplne iným veciam ako tým, na čo je zriadená.

Transformáciou SAV sa bude zaoberať Rada vlády

Transformáciou Slovenskej akadémie vied (SAV) sa bude na svojom mimoriadnom zasadnutí zaoberať Rada vlády SR pre vedu, techniku a inovácie. O zvolanie zasadnutia jej predsedu Richarda Rašiho (Smer) požiadal predseda vlády Peter Pellegrini (Smer).

„Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši je pripravený zvolať toto stretnutie v čo najkratšom možnom čase,“ napísali z Úradu vlády SR.

Podľa zákona o verejných výskumných inštitúciách (VVI), ktorý schválila vlani Národná rada SR, sa mali od 1. júla všetky organizácie SAV stať VVI. Na ich vznik bolo potrebné, aby ich ministerstvo školstva zapísalo do registra. To sa doteraz nestalo. Podľa predsedu SAV Pavla Šajgalíka je odmietanie zápisu zo strany ministerstva protizákonné, čo potvrdzuje aj právna analýza, ktorú si dala akadémia vypracovať.

Rezort školstva uviedol, že otázku transformácie SAV na VVI riešila NR SR novelou zákona o SAV, ktorá bola schválená v júni 2018. Novela však bola vrátená prezidentom SR Andrejom Kiskom a doposiaľ nenadobudla účinnosť. Podľa ministerstva návrh na zapísanie do registra musí podať SAV.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #SAV #Slovenská akadémia vied #richard raši #Rada vlády SR #Peter Pellegrini