Spoločnosť Lockheed Martin zostavila program spolupráce so slovenskými firmami. Päť projektov súvisí s bezpečnosťou dodávok podľa požiadaviek slovenského ministerstva obrany a dva projekty sa týkajú dlhodobej spolupráce, uviedol zástupca americkej firmy.
Letecké opravovne Trenčín majú podľa Kellyho vhodné kapacity na vykonávanie údržby, servisných aj generálnych opráv F-16. Ak sa pre stíhačky F-16 vrátane ich podtypov rozhodnú aj iné európske krajiny, vzniknú tým ďalšie príležitosti pre trenčiansku firmu, poznamenal Kelly.
Podpis do konca roka
Na jar tohto roka napríklad rozhodla chorvátska vláda o zakúpení 12 použitých lietadiel F-16 od Izraela, pričom Bulharsko sa v súčasnosti rozhoduje medzi viacerými typmi stíhačiek vrátane F-16. Stíhačky F-16 sú zároveň v hre aj v iných európskych krajinách, povedal zástupca americkej firmy. V konečnom dôsledku by to mohlo pre Slovensko znamenať zníženie úhrnnej ceny za stíhačky, keďže pri väčších objemoch produkcie zároveň klesá cena strojov, dodal Kelly.
Dohody o podmienkach predaja 14 amerických stíhačiek F-16 slovenskej armáde v celkovej hodnote 1,86 miliardy dolárov (1,59 miliardy eur) budú pravdepodobne podpísané do konca tohto roka, pričom prvé lietadlo pre Slovensko by malo byť vyrobené v septembri 2022. Podľa súčasného harmonogramu by malo k podpisu medzivládnych dohôd prísť v januári 2019, avšak americká vláda, slovenské ministerstvo obrany aj výrobca lietadiel pracujú na urýchlení procesu, aby mohli stroje prísť na Slovensko čo najskôr, informoval Kelly. Po podpise dohôd medzi SR a USA uzavrú americké vzdušné sily zmluvu na výrobu lietadiel F-16C Block 70 priamo s výrobcom.
Stíhačky na Sliači
Prvé štyri lietadlá by mali byť dodané postupne od septembra do decembra 2022, pričom prvé dva stroje sú určené na výcvik slovenského vojenského personálu v USA. Zvyšných desať zo 14 stíhačiek by mali v Greenville v Južnej Karolíne postupne vyrobiť do augusta 2023. Prílet prvých štyroch lietadiel F-16 vyrobených pre SR na vojenskú základňu Sliač je naplánovaný na apríl 2023. Všetky lietadlá by mali byť na Slovensku do októbra.
Tento model stíhačiek však na Sliači predstavia verejnosti už počas nadchádzajúcich Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018 (1.-2. septembra).
Slovensko je po Bahrajne iba druhou krajinou na svete a prvou v NATO, ktorej do výzbroje pribudnú stíhačky F-16C Block 70, pripomenul Kelly. Životnosť konštrukcie týchto stíhačiek v podmienkach používania na Slovensku sa odhaduje na 60 rokov, dodal.
Podľa dohody budú na Sliači zástupcovia výrobcu lietadiel aj producenta motorov poskytovať technickú podporu a výcvik slovenským vzdušným silám v rámci dvojročného úvodného logistického zabezpečenia. Podmienky programu dlhodobej podpory budú potom závisieť od dohody s vládou SR. Tá podľa Kellyho bežne trvá päť rokov. „Niektoré krajiny však chcú mať u seba zástupcu technickej podpory aj na 35 rokov, iné povedia, že ho už nepotrebujú,“ skonštatoval Kelly.