Slovensko musí preveriť podmienky Aslana Jandieva vo väzbe v Rusku

Amnesty International, Liga za ľudské práva a Medzinárodné partnerstvo pre ľudské práva upozorňujú, že Slovensko musí preveriť podmienky Aslana Achmetoviča Jandieva vo väzbe v Rusku. V liste, ktorý v utorok zaslali slovenskému ministerstvu zahraničných vecí, vyjadrujú obavy, že Aslan Jandiev bol vydaním na trestné stíhanie do Ruska vystavený riziku mučenia a zlého zaobchádzania.

15.08.2018 17:33
debata (49)

Ako informovala Kristína Kironská z Amnesty International Slovensko, podľa informácií, ktorými disponujú, Jandiev je zadržiavaný vo Vladikavkazskom väzenskom zariadení, kde organizácia zdokumentovala časté používanie mučenia na vynútenie „priznaní“. Listom vyzvali Slovenskú republiku, aby aktívne preverila, či sú dodržiavané záruky poskytnuté Ruskou federáciou a aby do procesu monitorovania podmienok zahrnula aj mimovládne organizácie. V liste uviedli, že celý proces sa konal netransparentným spôsobom. Podľa nich ministerstvo zahraničných vecí a ministerstvo spravodlivosti neboli schopné poskytnúť žiadne informácie o stave vydania Jandieva či mieste pobytu mimovládnym organizáciám a právnikovi, ktorý pracoval na jeho prípade.

Kontrola je v kompetencii Ministerstva spravodlivosti

Hovorca ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Boris Gandel informoval, že Slovenská republika je aktuálne v konaní pred Výborom OSN pre ľudské práva vo veci sťažnosti podanej Aslanom Jandievom. Keďže rezort zahraničia rešpektuje pravidlá tohto konania, nebude sa k prípadu bližšie vyjadrovať.

„Kontrola naplnenia záruk poskytnutých domovskou krajinou pri vydaní cudzieho štátneho príslušníka je v kompetencii Ministerstva spravodlivosti SR, ktoré môže iniciovať vykonanie inšpekčnej návštevy. K takémuto kroku dochádza spravidla v odstupe niekoľkých mesiacov od vydania osoby, nemožno však vylúčiť, že by sa tak mohlo stať aj v skoršom termíne. V takom prípade vykoná kontrolnú návštevu diplomatický pracovník zastupiteľského úradu SR v Moskve,“ vysvetlil Gandel v tlačovej správe.

Najvyšší súd SR, Ústavný súd SR a Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) právoplatne rozhodli o prípustnosti vydania, resp. o rozhodnutí o vydaní Aslana Jandieva do Ruskej federácie. Všetky jeho sťažnosti smerujúce proti jeho extradícii boli odmietnuté. Jandieva v utorok 17. júla vydala Slovenská republika do Ruskej federácie.

Odmietnutá sťažnosť Jandieva

Hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová 10. augusta informovala, že ÚS SR na neverejnom zasadnutí senátu 7. augusta odmietol sťažnosť Aslana Achmetoviča Jandieva. Domáhal sa ochrany svojich práv ohrozených tým, že orgány Slovenskej republiky nerešpektujú neodkladné opatrenie nariadené Výborom OSN pre ľudské práva z 21. júna a pripravujú jeho vydanie do Ruskej federácie. Sťažnosť Jandieva odmietli pre nedostatok právomoci ÚS SR na jej prerokovanie. Sťažnosť, v ktorej sa Jandiev domáha svojich ohrozených práv, na ÚS SR poslal mailom jeho advokát Lukáš Opett v piatok 13. júla viac ako dve hodiny po uplynutí úradných hodín podateľne. Sťažnosť sudcovi spravodajcovi pridelili v prvý pracovný deň po víkende 16. júla.

Agentúra TASS s odvolaním sa na tlačové oddelenie ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) 18. júla informovala, že Slovenská republika deň predtým vydala do Ruska Aslana Achmetoviča Jandieva. Podľa FSB bol Jandiev členom ozbrojeného zoskupenia čečenského veliteľa Šamiľa Basajeva a je zodpovedný za organizovanie a spáchanie série teroristických útokov s využitím výkonných výbušných zariadení v mestskom parku a zábavnom centre Vladikavkazu, ktoré vyústili do obetí civilistov.

FSB tiež uviedla, že Jandiev sa skrýval pred trestným stíhaním, opustil krajinu v roku 2010 s falošným pasom a pokúsil sa získať legitímny štatút vo Švajčiarsku, Holandsku a ďalších európskych krajinách. Ako informovalo Ministerstvo spravodlivosti SR, prvé azylové konanie, ktoré predstavovalo prekážku vydania Jandieva, sa právoplatne skončilo 18. novembra 2010.

Jandiev podal opakovanú žiadosť o azyl 9. decembra 2010. Ústavný súd vo svojom náleze z 2. mája 2018 zamietnutie sťažnosti Jandieva odôvodnil aj skutočnosťou, že sťažovateľ bol neúspešný pri svojich žiadostiach o azyl vo Švajčiarsku a v Belgicku.

49 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Amnesty International #aslan jandiev