Záchranári v pondelok ošetrili 45 pacientov, ktorí skolabovali z tepla

Záchranári v pondelok ošetrili 45 pacientov, ktorí skolabovali v dôsledku vysokých teplôt. Počet pacientov oproti predchádzajúcim dňom klesá. Informovala o tom hovorkyňa Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

21.08.2018 15:30
leto, teplo, voda, pitný režim, muž, prehriatie Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Najviac výjazdov zaznamenali v Prešovskom kraji, v ktorom malo zdravotné ťažkosti deväť pacientov, najmenej v Trnavskom a Trenčianskom kraji, kde potrebovali pomoc traja pacienti.

Záchranná zdravotná služba opätovne apeluje na verejnosť, aby dbala na prevenciu, a to zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, teda od 11:00 do 15:00 a dodržiavať dostatočný pitný režim.

"Platí, že vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu. Ideálne je piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy.

Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch," pripomenula hovorkyňa. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #horúčavy #Kolabs