RSF je znepokojená stavom vyšetrovania prípadu Kuciaka a Kušnírovej

Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) oznámila, že je znepokojená situáciou na Slovensku šesť mesiacov po tom, ako bol 21. februára zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová.

21.08.2018 19:42
kuciak Foto: ,
Jeden z transparentov počas pochodu Za slušné Slovensko.
debata (41)

V stanovisku, ktoré médiám zaslala šéfka bruselskej pobočky RSF Julia Majerczaková, sa uvádza, že vyšetrovanie tejto dvojnásobnej vraždy „sa zastavilo“ a na sľuby o ochrane novinárov sa zabudlo.

„Potrebovali by sme zázrak, aby sme pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka dospeli k úspešným záverom,“ cituje RSF jedného z kolegov zavraždeného novinára. Organizácia RSF v tejto súvislosti upozornila, že aj napriek neustálemu tlaku zo strany rodín obetí a verejnosti vyšetrovanie zatiaľ neprinieslo presvedčivé výsledky. Taktiež upozornila, že počas vyšetrovania bolo zaznamenaných veľa nezrovnalostí, na čo poukázalo aj spoločné stanovisko zo 17. augusta, pod ktoré sa podpísalo viac ako 300 slovenských novinárov a redaktorov a ktoré vyjadrovalo „pochybnosti o nezávislosti vyšetrovania“.

Slovenská demokracia sa nemôže zriecť nezávislého vyšetrovania

Stavovská organizácia, ktorá obhajuje slobodu tlače a médií, poukázala aj na znepokojenie slovenských novinárov nad nedostatkom zásadných zmien v rámci polície alebo v orgánoch prokuratúry po spomínanej dvojnásobnej vražde. Aj preto, že články, na ktorých pracoval Kuciak, sa týkali údajných vzťahov medzi organizovaným zločinom a osobami blízkymi vtedajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi.

„Slovenská demokracia sa nemôže zriecť skutočného a nezávislého vyšetrovania,“ uvádza sa v stanovisku organizácie. „Tí, ktorí zabili Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, musia byť identifikovaní a postavení pred súd.“.

Badať nedostatok politickej vôle

Podľa stanoviska RSF je znepokojujúci aj trend zhoršovania celkovej atmosféry pre médiá, kde badať nedostatok jasnej politickej vôle umožniť slovenským novinárom bezpečne pracovať. Slovenskí novinári v tejto súvislosti upozornili na skutočnosť, že slovník, ktorý vládni úradníci používajú pri komunikácii s novinármi, je od Kuciakovej vraždy ešte tvrdší ako predtým.

Predstavitelia slovenských médií upozornili RSF, že za posledných šesť mesiacov neboli na Slovensku prijaté žiadne oficiálne opatrenia s cieľom posilniť slobodu tlače. Podľa informácií, ktoré zhromaždila RSF, došlo za posledných niekoľko mesiacov k trvalému poklesu úrovne fyzickej ochrany poskytovanej novinárom, ktorí boli po vražde Kuciaka ohrození.

Podľa posledného indexu RSF o stave slobody tlače na svete Slovensko kleslo o desať miest v porovnaní s rokom 2017. V súčasnosti je na 27 priečke zoznamu 180 sledovaných krajín.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Reportéri bez hraníc #vražda novinára Jána Kuciaka #Martina Kušnírová