Preto podľa neho potrebujeme spojencov s rovnakými hodnotami a rešpektom k slobode, právam ľudí a demokracii. „Takých spojencov a partnerov máme v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii, dvoch pilieroch našej prosperity a bezpečnosti,“ uviedol.
„Okupáciu našej krajiny vojskami Varšavskej zmluvy dnes odsudzujú tri pätiny obyvateľov Slovenska. Pribúda však tých, ktorí o nej vedia málo alebo nič. Najmä medzi mladými ľuďmi,“ povedal prezident s tým, že prosí rodičov, učiteľov, príbuzných, ako aj pamätníkov, aby si v tieto dni našli chvíľu času a s mladšími ľuďmi a deťmi sa podelili o svoje poznatky a skúsenosti.
Kiska rovnako uviedol, že „na pracoviskách sa rozbehli potupné previerky, desaťtisíce zamestnancov boli šikanované, vyhadzovali ich z práce, ich deti nesmeli študovať. Mnohí šikovní a vzdelaní ľudia emigrovali. Moc prevzali bezcharakterní jedinci opierajúci sa o sovietske bodáky.“
Podľa neho je im potrebné priblížiť „časy nádeje, ale aj chvíle zrady, zúfalstva a poníženia“. „Spomenuli si na obete okupácie i zásadnú zmenu, akú nám priniesol November 1989. Aby sme im pomohli pochopiť, že slová "nikdy viac“ znamenajú nielen odhodlanie, ale vyžadujú si rozumné, zodpovedné rozhodnutia, ktoré túto túžbu naplnia obsahom," povedal Kiska.
Prezident pripomenul, že pred 50 rokmi sa milióny obyvateľov Československa ocitli v šoku po tom, čo do krajiny vtrhli vojská. „Našu vlasť zaplavilo pol milióna vojakov, viac ako 6000 tankov, 800 lietadiel a 2000 diel. Sovietske divízie nás v noci napadli z východu, zo západu, zo severu aj z juhu. Pridali sa k nim poľskí, maďarskí a bulharskí vojaci. A jednotky armády východného Nemecka stáli na hraniciach ako rezerva,“ priblížil s tým, že najväčšia okupácia v dejinách Varšavskej zmluvy sa vydarila a do rána obsadili celú republiku. Pripomenul, že pri tejto príležitosti zabili aj desiatky ľudí.
Kiska reagoval na výročie okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy už skôr a to na sociálnej sieti Twitter. Napísal, že „našou najdôležitejšou povinnosťou je ochrániť slobodu a schopnosť určovať smerovanie budúcnosti bez strachu, že rozhodnutia, ktoré urobíme, budú zničené brutálnou silou.“