Tohtoročný august bude zrejme jeden z najteplejších vôbec

22.08.2018 18:04, aktualizované: 21:10

Tohtoročný august bude pravdepodobne jeden z najteplejších na území Slovenska od roku 1961. Na svojom facebookovom profile to konštatuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Upozorňuje však, že ide o predbežné hodnotenie, ktoré sa následkom ochladenia v najbližších dňoch môže zmeniť.

Teplé počasie, ktoré trvá od konca júla, meteorológovia označili za „takmer bezprecedentné“. Napríklad na stanici v Hurbanove maximá dennej teploty už 32 dní dosahujú minimálne 25 stupňov Celzia, z toho 29 dní boli dokonca vyššie ako 30 stupňov Celzia.

Od začiatku augusta sa tiež na mnohých staniciach vyskytol nanajvýš jeden deň s priemernou dennou teplotou vzduchu pod dlhodobým priemerom. „Absolútne najvyššia priemerná teplota vzduchu v období od 1. do 21. augusta je zatiaľ v Žihárci, a to až 26 stupňov Celzia,“ dodávajú meteorológovia.

Doteraz najteplejším augustom bol na väčšine územia Slovenska august v roku 1992, na východe krajiny august 2015. Minimálne od roku 1961, od ktorého má SHMÚ k dispozícii potrebné údaje.

V Hurbanove príliš veľa letných dní

Vo viacerých slovenských mestách bolo tento rok viac letných dní, ako je obvyklé. SHMÚ o tom informuje na svojom facebookovom profile. Ako letné označuje dni, v ktorých teplota vzduchu vystúpi aspoň na 25 stupňov Celzia.

Kým v Poprade do stredy zaznamenali 46 letných dní, Hurbanovo ich zažilo už 105. „Je to príliš veľa,“ hovoria meteorológovia. Predpokladajú, že počet letných dní v Hurbanove sa môže do konca roka zvýšiť o ďalších desať až 20 dní.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#teplo #teplé počasie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku