Kiska sa u Porošenka zaujímal o stav Sencova

Prezident Andrej Kiska telefonoval s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a zablahoželal mu k štátnemu sviatku Ukrajiny – Dňu nezávislosti. Kiska povzbudil Ukrajinu na pokračovanie v reformách a potvrdil, že Slovensko bude aj naďalej podporovať Ukrajinu na jej ceste do Európskej únie.

24.08.2018 17:44
debata (153)

Prezident Porošenko informoval, že ekonomická situácia v krajine sa postupne zlepšuje. Potvrdil tiež, že boje na východe krajiny naďalej pokračujú, vrátane tragických strát na životoch. Andrej Kiska sa zaujímal aj o aktuálnu situáciu s väzneným ukrajinským režisérom Olegom Sencovom, ktorý bol odsúdený v mene Ruskej federácie na 20 rokov za údajné organizovanie teroristickej skupiny na Kryme, teda mimo jej územia.

Odporca ruskej anexie Krymu Oleg Sencov drží už viac ako 100 dní hladovku za prepustenie ďalších nelegálne väznených občanov Ukrajiny z ruských väzníc. Porošenko prezidenta Slovenskej republiky informoval o veľmi zlom zdravotnom stave ukrajinského režiséra, čo Kiska prijal s veľkým znepokojením. Prezident Slovenskej republiky ukrajinskému prezidentovi potvrdil oficiálne postoje Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ako aj Európskej únie, volajúce po prepustení nelegálne väznených občanov Ukrajiny. Uviedol, že to nie je len politický, či justičný prípad.

Prepustenie občanov Ukrajiny je dnes v nespochybniteľnom záujme ochrany ich života a zdravia. Zopakoval tiež, že Slovensko považuje Krym za územie Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach. Obaja prezidenti sa dohodli na osobnom stretnutí počas Valného zhromaždenia OSN v New Yorku v septembri tohto roku.

153 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #Petro Porošenko #Oleg Sencov