Pred bránou väznice v Leopoldove spomínali bývalí politickí väzni

25.08.2018 14:13
SR Leopoldov Komunizmus Väzni Spomienka TTX
Bývalí politickí väzni počas pietnej spomienky na nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom. Autor: ,

Pred bránou väznice v Leopoldove sa zišli bývalí politickí väzni, nespravodlivo stíhaní komunistickým režimom, ich rodinní príslušníci a potomkovia na pietnej spomienke. K pamätnej tabuli položili kytice kvetov zástupcovia Konfederácie politických väzňov Slovenska (KPVS), Kancelárie prezidenta SR, Národnej rady SR, Ústavu pamäti národa, Zväzu protikomunistického odboja (ZPKO) a ďalší.

V úvode si zhromaždenie pripomenulo všetkých svojich členov i sympatizantov, ktorí v priebehu roka od predchádzajúceho stretnutia zomreli. Okrem iného i emeritného biskupa Dominika Kaľatu, ktorý býval celebrantom omší počas leopoldovských pietnych spomienok a ktorý, ako uviedol predseda KPVS Peter Sandtner, zomrel deň pred konaním spomienky, v piatok 24. augusta.

Medzi účastníkmi podujatia boli aj Jana Ivanová z Bratislavy a Ladislav Mikuš z Ratkoviec pri Hlohovci. Obaja ako deti politických väzňov si chodia pripomínať do Leopoldova obete, ktoré museli priniesť komunistickému režimu stovky a tisícky Slovákov a Čechov. Mnohí z nich boli väznení, alebo našli svoju smrť za bránami leopoldovskej väznice.

Na snímke Ladislav Mikuš, oblastný predseda...
Na snímke Ladislav Mikuš, oblastný predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska počas pietnej spomienky na nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom. Autor: TASR, Martin Palkovič

Jana je vnučkou Tomáša Ivana. V Bardejovskej Novej Vsi jej deda vyhlásili za kulaka, pretože mali, ako povedala, ‚zálusk‘ na jeho dom, kde chceli urobiť materskú školu. Deda zatvorili, manželku s deťmi vyhnali za hranice okresu. „Som hrdá na to, že som v protikomunis­tickom odboji. Komunisti páchali zverstvá na vlastnom národe, v čase mieru a stále aj teraz majú priestor,“ povedala Jana. Hlad a chudobu zažil po otcovom opakovanom väznení aj Ladislav Mikuš.

„V našej rodine komunisti zlikvidovali všetkých roľníkov. Mal som zatvoreného otca, brata aj strýka. Otec bol starý vojak, prežil prvú i druhú svetovú vojnu, dostali ho až komunisti. Preto nemôžeme zabudnúť, lebo to robili z nenávisti voči človeku,“ povedal Mikuš, ktorý sa angažuje aj ako oblastný predseda KPVS pre okresy Trnava, Hlohovec a Piešťany.

Bývalí politickí väzni počas pietnej spomienky...
Bývalí politickí väzni počas pietnej spomienky na nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom. Autor: TASR, Martin Palkovič

Potrebu nezabúdať a pripomínať dejinné obdobie, keď vo väzniciach končili pre svoj status, politické presvedčenie či osobný majetok Slováci i Česi, spomenuli viacerí rečníci vo svojich prejavoch. Predsedníčka výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová vyzvala, aby sa na týchto pietnych spomienkach nezúčastňovali iba priamo dotknutí perzekúciami, ale aby prišli aj s vnukmi a pravnukmi a tí so svojimi rovesníkmi. Tak sa poznatok o komunistickom útlaku prenesie na ďalšie generácie. Podľa podpredsedu KPV Českej republiky Lea Žideka je ťažké zhodnotiť, „či sme si z rokov útlaku zobrali ponaučenie, aby sme sa neprepadli do rovnakého obdobia ako pred rokom 1948“.

Pietna spomienka na nespravodlivo a protiprávne...
Pietna spomienka na nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: TASR, Martin Palkovič

Vystúpil aj 93-ročný politický väzeň Branislav Tvarošek, čestný predseda ZPKO Arpád Tarnóczy, podpredseda Správnej rady ÚPN Ján Pálffy a za Ústredie ekumenickej pastoračnej služby OS SR a OZ SR Dávid Vargaeštok.

Prítomní potom položili kvety aj k pomníku zavraždených príslušníkov leopoldovskej väzenskej stráže z roku 1991 a k symbolickému hrobu neznámeho politického väzňa na cintoríne v Leopoldove. Sprístupnená bola aj expozícia histórie väzenstva na Slovensku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#politickí väzni #50 rokov od okupácie Československa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku