Od zmiznutia päťročného Ľuboša Bednára uplynulo 30 rokov

Presne pred 30 rokmi, teda 27. augusta 1988, sa pred domom v Púchove hral vtedy päťročný Ľuboš Bednár.

27.08.2018 11:59 , aktualizované: 14:10
debata (31)

Za doposiaľ nezistených okolností sa stratil. Napriek snahe vtedajších príslušníkov Verejnej bezpečnosti a neskôr Policajného zboru, neboli dodnes získané informácie, ktoré by viedli k jeho vypátraniu. V histórii československej kriminalistiky ide o jeden z najstarších a ojedinelých prípadov, keď nebola objasnená nezvestnosť maloletej osoby. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

V prvom zázname vypracovanom štátnymi orgánmi v súvislosti so zmiznutím Bednára sa píše, že pátraním v mieste bydliska a celom obvode mesta Púchov sa zistilo, že nezvestný Ľuboš Bednár sa v dopoludňajších hodinách hral so starším bratom v blízkosti obytného domu v Púchove.

Ľuboša hľadalo celé sídlisko

„O 12:00 matka volala obidvoch svojich synov, aby išli na obed. Starší syn aj prišiel, ale mladší Ľuboš zostal vonku, pričom svojmu bratovi uviedol, že on ide ešte niekde za obytný dom, pri ktorom sa hrali. Keď neprišiel spolu s bratom do bytu, otec ihneď išiel za ním a zistil, že jeho syn sa už pred obytným domom nenachádza. Nezvestného syna najskôr hľadal sám v blízkom okolí, potom s viacerými susedmi a nakoniec, keď ho nenašiel, oznámil prípad na Obvodnom oddelení Verejnej bezpečnosti Púchov. Bola vykonaná pátracia akcia za účasti občanov mesta, príslušníkov VB a pomocných síl,“ uvádza sa v zápisnici.

Zvláštnymi znameniami nezvestného sú jazva na hrane brady dlhá približne 0,5 cm a materské znamienko na ľavej strane chrbta v blízkosti lopatky elipsovitého tvaru v dĺžke cca 3 cm.

V súlade so stanovenými predpismi bolo pátranie po nezvestnom zastavené po uplynutí 20-ročnej lehoty, v roku 2008. „Pri príležitosti tohto smutného výročia sme sa rozhodli opätovne poukázať na prípad nezvestného Ľuboša Bednára a využiť rozšírenosť sociálnych sietí, prostredníctvom ktorých chceme o tomto prípade informovať čo najviac občanov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Príklady z minulosti ukázali, že médiá a sociálne siete vďaka publikovaným materiálom pomáhajú aj pri pátraní po dlhoročne nezvestných osobách,“ povedala prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová.

12 rokov otrokom

Zahraničné médiá pravidelne informujú o prípadoch dlhodobo nezvestných osôb, ktoré sa napokon skončili so šťastným koncom. Vďaka medializácii sa aj na Slovensku podarilo vyriešiť podobný prípad. „V roku 1960 zmizol zo záhrady rodinného domu taktiež päťročný chlapec, brat známeho umelca Igora K. O prípade informoval v roku 2016 slovenský celoštátny denník. Na základe publikovaného článku sa Igorovi K. ozvala rodina, s ktorou žil medzičasom už zosnulý nezvestný brat,“ priblížila Baloghová. Príbuzenstvo potvrdili aj testy DNA. Podľa ich vyjadrení, nezvestný bol pravdepodobne unesený susedmi, neskôr umiestnený do detského domova so sfalšovaným rodným listom. Objasnenie prípadu tak trvalo 56 rokov.

Nezvestného chlapca spomínali médiá aj v roku 2003. V Juhoa­frickej republike sa vtedy chlapec menom Happy Sindane prihlásil na polícii neďaleko Pretórie. Tvrdil, že bol viac než 12 rokov otrokom v černošskej rodine. Napriek fyzickej podobe sa nepotvrdilo, že ide o nezvestného Ľuboša.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Púchov #zmiznutie