„Toto leto bolo na dovolenke 46 percent z populácie SR vo veku 15 až 79 rokov. Dovolenkou v tomto prípade myslíme aspoň jeden týždeň strávený mimo domova za účelom oddychu alebo rekreácie – bez ohľadu na typ ubytovania, alebo či za ubytovanie platili alebo nie,“ uviedol Július Filo zo spoločnosti Go4insight. Najvyšší podiel dovolenkujúcich v lete aspoň týždeň v kuse je medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi (63 percent) a medzi ľuďmi s čistým príjmom viac ako 900 eur mesačne (viac ako 70 percent).
Príčinou hlavne financie
Väčšina dovolenkujúcich (74 percent) v lete absolvuje jednu takúto dovolenku, približne pätina (22 percent) dve letné dovolenky a štyri percentá si doprajú až tri a viac dovoleniek mimo domova.
Až polovica z tých, čo na letnej dovolenke neboli, uvádza finančné dôvody. Približne štvrtina nejde na letnú dovolenku z dôvodu vlastných zdravotných problémov alebo ich rodiny. Vo všeobecnosti zvýšený podiel tých, čo neboli na letnej dovolenke, je medzi ľuďmi nad 60 rokov (75 percent), s podpriemerným príjmom a z malých obcí pod 1000 obyvateľov.
Z hľadiska krajín tento rok strávilo najviac Slovákov svoju letnú dovolenku na Slovensku (36 percent), pričom dovolenkovali najviac na strednom Slovensku, menej na východnom a najmenej na západnom Slovensku. Slováci najčastejšie navštívili počas leta Chorvátsko (30 percent), za ktorým nasleduje Taliansko, Česká republika a Grécko.
Prednosť má zahraničie
Z prieskumu vyplýva, že dovolenkári dali toto leto výrazne prednosť zahraničiu pred dovolenkou na Slovensku, až 76 percent dovolenkárov bolo na dovolenke v zahraničí.
Až dve tretiny letných dovolenkárov (66 percent) považujú za hlavný účel dovolenky oddych pri vode. Pätina chce spoznávať nové miesta (21 percent), 14 percent oddychovať v horách, 13 percent navštíviť rodinu alebo známych a len tri percentá aktívne športovať. Muži uprednostňujú viac ako ženy oddych pri vode a ženy viac ako muži spoznávanie nových miest a návštevu rodiny alebo známych.
Prieskum realizovala spoločnosť Go4insight na prelome júla a augusta na vzorke 1000 respondentov vo veku 15 až 79 rokov.