Pellegrini: Muži v SNP povstali, lebo im tak velil rozum, cit a túžba po slobode

Slovenské národné povstanie (SNP) bolo jedným z najsvetlejších miest slovenskej histórie. Muži povstali, lebo im tak velil rozum a cit, túžba po slobode, spravodlivosti a sen o oslobodení svoje krajiny. Vyhlásil to premiér Peter Pellegrini (Smer), ktorý pri príležitosti blížiaceho sa 74. výročia Slovenského národného povstania položil veniec na bratislavskom Námestí SNP.

27.08.2018 15:55
Bratislava SNP výročie oslavy pellegrini Foto: ,
Predseda vlády Peter Pellegrini počas pietneho aktu pri príležitosti 74. výročia Slovenského národného povstania pri Pamätníku SNP v Bratislave.
debata (47)

„Povstanie bolo zásadným prejavom rozhodnosti a vôle slovenského národa a jeho historickou chvíľou. Naši predkovia neprijali svoj osud pasívne ako pri viacerých iných zlomových momentoch, ale postavili sa na odpor jednej z najlepších armád sveta,“ uviedol Pellegrini.

Premiér uznal, že sme sa zvykli klaňať našim hrdinom najmä na miestach, kde bojovali, trpeli a kde často položili svoje vlastné životy. „Preto Bratislava zrejme nie je najtypickejším miestom na pripomínanie si slávy SNP. Napriek tomu, že priame boje sa hlavného mesta nedotkli, Bratislava sa odkazu SNP hlásila a hlási,“ deklaroval.

Neriešili politické dôsledky

Aj keď sa pomyselným hlavným mestom Povstania stala Banská Bystrica, podľa Pellegriniho 60.000 vojakov povstaleckej armády, takmer 20.000 partizánov a desiatky tisíc civilistov neriešili, ktoré mesto sa stane symbolom povstaleckej slávy. „A neriešili ani politické dôsledky, ktoré história ocenila najviac – že Slovensko sa svojim masovým ozbrojeným vystúpením proti fašizmu zaradilo na stranu víťazov,“ dodal.

Za najsvetlejšiu stránku našej novodobej histórie označil SNP aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. „Bolo prejavom vôle ľudí, pridať sa na stranu spojencov. Slovenský národ sa dištancoval od nacizmu a fašizmu a prihlásil sa k myšlienkam demokracie a slobody pre všetkých občanov,“ povedal v prejave.

Sečkár: Zdrojom sily bola túžba po voľnosti

Droba vidí veľkú zodpovednosť verejných činiteľov, aby sa snažili o prehlbovanie povedomia o týchto udalostiach na školách. „Pomáhajme mladej generácii tak, aby si vytvárala svet založený na úcte a k rešpekte k našim najlepším tradíciám,“ odkázal.

Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala vytvára SNP demokratickú tradíciu, ktorá je navždy hodnotovo ukotvená v pamäti nášho národa. „Dejiny prechádzali naším územím skôr spôsobom, kde sme boli viac objektom historických udalostí ako ich spolutvorcom. Z tohto pohľadu je SNP jedinečné. Neváhali sme položiť životy za slobodu,“ deklaroval s dôvetkom, že udalosti z roku 1944 ponúkajú inšpiráciu, ako sa postaviť zlu, intolerancii a neznášanlivosti.

Predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár považuje za zdroj sily povstalcov na otvorený boj túžbu po voľnosti od fašistického a nacistického jarma. „SNP právom patrí medzi najsvetlejšie kapitoly novodobej histórie Slovákov. Bojovali za slobodu a život v mieri pre nás. SNP musíme brániť a viesť mládež k jeho pochopeniu,“ uzavrel.

47 debata chyba
Viac na túto tému: #SNP #Peter Pellegrini #Slovenské národné povstanie