Brtva je na podmienku von z väzenia, živiť sa bude ako topmanažér

Dávid Brtva, odsúdený na deväť rokov väzenia za podvod v kauze nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia, ide na slobodu.

, 30.08.2018 09:50, aktualizované: 10:24
Dávid Brtva Foto: ,
Dávid Brtva (vpravo) po zadržaní kriminálnou políciou pred budovou Okresného súdu v Trnave v júli tohto roka.
debata (37)

Okresný súd v Trnave vyhovel jeho žiadosti o podmienečné prepustenie, pretože boli splnené všetky podmienky na tento krok. Brtva si v minulosti odsedel viac ako dve tretiny z trestu, mal dobré hodnotenie z väzníc, deklaroval, že má zabezpečené zamestnanie a možno od neho očakávať, že v budúcnosti povedie riadny život. Prokurátor aj odsúdený sa vzdali práva podať sťažnosť, rozhodnutie súdu je tak právoplatné.

Leopoldov prepustenie neodporučil

V rozhodnutí sa senát opieral o vyjadrenie prokurátora a obhajcu, ktorí sa zhodli v naplnení podmienok podmienečného prepustenia. Súd dostal k dispozícii hodnotenie Brtvu z leopoldovskej väznice, kde si od júla tohto roku v najprísnejšom režime stráženia odpykával zvyšnú tretinu z vymeraného trestu deväť rokov. Leopoldov neodporučil podmienečné prepustenie, nakoľko za krátky čas od 10. júla nedokázal relevantne zhodnotiť osobnosť Brtvu a zároveň pre nedostatok príležitostí mu nepridelil ani prácu. Aj to je jedna z podmienok, ktorá ovplyvňuje hodnotenie odsúdeného.

Prokurátor označil posudok z Leopoldova iba za podporný k posudku z väznice v Hrnčiarovciach nad Parnou, kde Brtva vykonával trest odňatia slobody predtým. Spoločenskú záruku za Brtvu dalo aj Združenie poškodených občanov kauzami nebankoviek. Podľa obhajcu je u Brtvu záruka, že bude viesť na slobode riadny život, nebude hrozbou pre spoločnosť a bude pracovať. Brtva po vyhlásení uznesenia uviedol, že má úmysel pôsobiť opäť ako top manažér.

Odchádzal s úsmevom

Dávida Brtvu priviedli na Okresný súd v Trnave s putami na rukách a reťazami na nohách kukláči Zboru väzenskej a justičnej stráže. Po verdikte súdu odchádzal bez pút, reťazí a s úsmevom na tvári. "Sú to úžasné pocity, ťažko sa to popisuje. Ja som bol predtým topmanažér a rád by som v tom pokračoval,“ povedal pri odchode zo súdu, odkiaľ si išiel ešte do Leopoldova pre osobné veci.

Na slobode sa chce starať o rodinu, mamu a nepočujúceho brata. Dnešným verdiktom súdu sa pre Brtvu dlhoročná kauza podvodu v nebankovkách končí. Na verejnom zasadnutí bol prítomný aj Štefan Šípoš zo Združenia poškodených občanov, ktorý súdu ponúkol spoločenskú záruku za nápravu Brtvu.

Najvyšší súd koncom marca tohto roku potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu, podľa ktorého si má Dávid Brtva odsedieť deväťročný trest, Patrik Pachinger sedemročný a zatiaľ neprávoplatne odsúdený Jozef Majský deväťročný trest odňatia slobody. Brtva bol v tom čase na slobode a požiadal o podmienečné prepustenie. Okresný súd v Trnave o ňom rozhodoval 7. júna, rozhodnutie však odložil na 10. júla. V tento deň však Brtvu zadržali policajní pátrači a dodali ho do výkonu trestu odňatia slobody v Leopoldove.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #prepustenie #BMG Invest #dávid brtva #Horizont Slovakia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy