Beňová: Tvrdenia o menšej škodlivosti e-cigariet môžu byť zavádzajúce

Na riziká podceňovania nových tabakových výrobkov upozornil odborný seminár, ktorý sa uskutočnil v stredu na pôde Európskeho parlamentu (EP) v Bruseli.

06.09.2018 16:38
Monika Flašíková Beňová Foto: ,
Europoslankyňa za Smer Monika Flašíková Beňová.
4

Slovenská europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SD), ktorá seminár zorganizovala, uviedla, že ide o mýty, ktoré netreba podceňovať.

Seminár bol zameraný na posilnenie ochrany a informovanosti spotrebiteľa v prípade elektronických cigariet a tzv. nových tabakových výrobkov.

Poslankyňa v správe pre TASR upozornila, že viacero druhov elektronických cigariet (e-cigarety) je zo strany tabakového priemyslu verejnosti prezentovaných ako akási menej škodlivá alternatíva voči klasickým cigaretám a fajčeniu. Problémom však je, že údaje o dôsledkoch takýchto inovácií a samotného používania e-cigariet, ktoré sa prezentujú ako menej škodlivé pre zdravie spotrebiteľov, môžu byť v mnohých smeroch zavádzajúce.

„Stále ide v prvom rade o biznis ovplyvňujúci ľudské zdravie. Chýba jeho prepracovaná regulácia a dohľad, či už na európskej, alebo na národnej úrovni,“ pripomenula Beňová.

Na seminári sa zúčastnilo viacero expertov. Pozvanie prijal zástupca Európskej komisie z generálneho riaditeľstva pre zdravie a bezpečnosť potravín Matúš Ferech, odborník na tabakovú politiku z neziskového sektora Clive Bates a tiež Stanimir Hasurdijev z vedúceho výboru Európskeho fóra pacientov (EPF).

Beňová v tejto súvislosti uviedla, že regulácia nových tabakových výrobkov musí byť postavená na nezávislých vedeckých výstupoch, a skonštatovala, že v súčasnosti sú k dispozícii väčšinou len analýzy tabakových spoločností, ktorých závery „nemôžeme automaticky považovať za objektívne“.

„Naopak, potrebujeme vedieť špecifické vlastnosti nimi produkovaných výrobkov a mať vytvorenú dôslednú nezávislú metodiku ich hodnotenia pre porovnávanie s klasickými cigaretami. Rovnako treba spoznať potenciál nových tabakových výrobkov z hľadiska zlepšovania kvality života dlhodobých fajčiarov pri ich využívaní,“ zhodnotila situáciu slovenská europoslankyňa.

Europoslanec Miroslav Mikolášik (KDH), ktorý je civilným povolaním lekár, tiež upozornil na skutočnosť, že elektronické cigarety sú stále „veľká neznáma“. Vedci podľa neho nemajú k dispozícii dostatok relevantných údajov vzhľadom na to, že elektronické cigarety na trhu nie sú tak dlho, aby bolo možné ich účinky dlhodobo skúmať.

„Ako lekár sa rozhodne prikláňam k stanovisku Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá vyzvala vlády, aby zakázali predaj e-cigariet maloletým, a varovala, že predstavujú vážnu hrozbu. Existujú totiž výskumy, podľa ktorých biologický efekt pôsobenia výparov z elektronických cigariet na ľudské bunky je prekvapujúco podobný účinku tabakového dymu,“ uviedol Mikolášik. Spresnil, že bronchiálne bunky vystavené výparom z elektronických cigariet vykazovali podobné génové mutácie, aké vedú k zvýšenému riziku vzniku rakoviny v prípade klasických cigariet.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #cigarety #Monika Beňová